Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-11-19 19:01:06 przez eb

26 Festiwal filmu animowanego w Krakowie

Już dziś, 19 listopada, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12 rozpoczął się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Pierwsze filmowe preznetacje zaplanowano na godz. 17.00. Będzie to dzieło laureata Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej MFF Etiuda&Anima 2018 – Szinház-es Filmművészeti Egyetem z Węgier.

Natomiast o 18.00 wystartował pokaz dziesięciu najlepszych brytyjskich krótkich filmów animowanych nowego wieku wytypowanych przez Jayne Pilling!

Jayne Pilling to tegoroczny gość specjalny festiwalu Etiuda&Anima. Ekspertka, historyk animacji, od lat zajmuje się badaniami nad filmem animowanym. Przez 11 lat pracowała w Brytyjskim Instytucie Filmowym, w latach 1993-1995 była dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Cardiff. Jest wykładowczynią w Royal College of Art w Londynie, a jej książki i publikacje naukowe inspirują badaczy filmu z całego świata. W tym roku Jayne Pilling uhonorowano prestiżową nagrodą Zagreb International Festival World Council’s Award za wkład w badania nad animacją. Specjalnie dla krakowskiej publiczności festiwalu Etiuda&Anima, już dziś, Jayne Pilling zaprezentuje i opowie o dziesięciu, najważniejszych jej zdaniem, współczesnych animacjach Zjednoczonego Królestwa. Nie możecie tego przegapić!

Uroczyste otwarcie festiwalu Etiuda&Anima 2019 odbędzie się o godzinie 20:00. Po gali zobaczymy wyróżniony m.in. na Festiwalu Filmowym w Maladze film „Buñuel w labiryncie żółwi” w reżyserii Salvadora Simó Busom. Propozycja Busoma to fascynująca alternatywa dla filmu biograficznego w znanej nam formule. Animowana adaptacja komiksu Fermína Solísa ukazuje okoliczności powstania jedynego w karierze hiszpańskiego reżysera Luisa Buñuela filmu dokumentalnego, jakim była zrealizowana w 1933 roku „Ziemia Hurdów”. W barwną animację wzbogaconą surrealistycznymi motywami obrazów Salvadora Dalego zostały wplecione fragmenty oryginalnego dokumentu Buñuela. Seans obowiązkowy dla znawców historii kina oraz entuzjastów kultury hiszpańskiej!

To wszystko czeka na gości dziś w Małopolskim Ogrodzie Sztuki! A co w środę? 20 listopada przyniesie jeszcze więcej atrakcji, a wśród nich m.in. inauguracja cyklu „Między mediami” oraz uroczystą galę wręczenia nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga. Podczas 26. edycji festiwalu powędruje ona do rąk profesora Hieronima Neumanna, czołowego przedstawiciela nurtu eksperymentalnego w polskim filmie animowanym. Po wręczeniu nagrody odbędzie się projekcja wybranych krótkometrażowych animacji tegorocznego laureata. W środę rozpoczynają się także pokazy konkursowe filmów w kategorii ETIUDA – o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura będzie rywalizowało 29 filmów – oraz ANIMA, do którego zakwalifikowało się aż 67 filmów walczące o nagrody Jabberwocky. W konkursach biorą udział zarówno filmy zrealizowane przez studentów, jak i profesjonalistów.

Więcej informacji o festiwalu znajdziemy pod adresem etiudaandanima.pl.