Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-12 20:55:10 przez system

3 pomysły na optyczne powiększenie łazienki

Łazienka, w odróżnieniu od innych pomieszczeń takich jak np. pokój dzienny, sypialnia czy nawet jadalnia, musi nie tylko zachwycać wyglądem. W większości przypadków, w trakcie jej urządzania, największy nacisk kładzie się na zapewnienie pomieszczeniu odpowiedniej funkcjonalności. Dlatego niezbędne jest znalezienie miejsca na pralkę, prysznic lub wannę, toaletę i inne sprzęty, bez których praktyczny wymiar łazienki drastycznie by zmalał.

W trakcie aranżacji łazienki często zadajemy sobie pytanie – jak połączyć te dwa aspekty? Jak spowodować, by to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, nie tylko pozwalało na kąpiel, wykonanie prania itp., ale również zachwycało wyglądem? Należy sprawić, by wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości. Poniżej zdradzamy trzy sprawdzone sposoby, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. Po pierwsze – oświetlenie

Najpopularniejszym, a przez to najczęściej stosowanym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczeń, nie tylko łazienek, jest skorzystanie z pomocy oświetlenia. Jeśli zostanie odpowiednio dobrane, „doda” lokalowi kilka cennych metrów.

Szukając świateł do łazienki należy zwrócić uwagę na ich temperaturę i barwę. Optymalnym wyborem będzie oświetlenie charakteryzujące się temperaturą z zakresu 4000-5000 K. Dzięki niemu łazienka wyda się nie tylko większa, ale również czystsza.

Po drugie – kolory

Jeśli chcemy sprawić, by nasza łazienka zyskała kilka metrów kwadratowych, przynajmniej optycznie, nie możemy pominąć zabawy kolorami. Powinniśmy zdecydować się na jasne, chłodne barwy. Postawmy więc na biel, szarości, pastele – pudrowy róż czy blady fiolet. Dzięki nim ściany optycznie się „oddalą”, niwelując efekt klaustrofobiczny.

Wykańczając ściany płytkami, należy używać jak największych. Ogromne formaty zapewnią spójną płaszczyznę, która z kolei optycznie powiększy pomieszczenie. Można również skorzystać z bardziej wyspecjalizowanych metod. Specjalne fototapety do łazienki pełne abstrakcyjnych wzorów skutecznie „zmylą” wzrok odbiorcy, przemieniając małe pomieszczenie, w zdecydowanie większy lokal.

Po trzecie – połysk

Poszukując mebli do niewielkiej łazienki, warto zdecydować się na wykończone na wysoki połysk. Reguła ta dotyczy również innych elementów wchodzących w skład wyposażenia łazienki – płytek, sprzętów sanitarnych itp. Dlaczego warto z niej skorzystać? Odbicia światła potrafią „oszukać” wzrok sprawiając, że mała łazienka wyda się większa. Pokryta chromem armatura czy błyszczące, lakierowane białym kolorem meble odbiją światło, dodając kilka metrów pomieszczeniu.

Oszukaj wzrok i zyskaj kilka metrów

Powyższe przykłady są zaledwie zalążkiem tego, jak przy wykorzystaniu konkretnych metod rozpocząć optyczne powiększanie łazienki. W najlepszej sytuacji są osoby, które aranżację zaczynają od podstaw, lecz nawet właściciele skończonych łazienek znajdą coś dla siebie, zmieniając np. oświetlenie, które sprawi, że pomieszczenie zyska kilka cennych metrów. Warto próbować!