Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-05-04 11:00:01 przez system

350 gatunków i odmian storczyków w nowej odsłonie

Zabytkowa storczykarnia Ogrodu Botanicznego UJ po przebudowie

Po dwóch latach remontu przed miłośnikami kwiatów swoje wrota otworzyła zabytkowa storczykarnia Ogrodu Botanicznego UJ. Na przebudowę i modernizację budynku, mieszczącego największą w Polsce kolekcję storczyków samorząd województwa małopolskiego przekazał ponad 4,1 mln zł.

Prace modernizacyjne zabytkowej Holenderki trwały dwa lata i polegały na rozebraniu szklarni i postawieniu jej od podstaw. Wszystko pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Storczykarnia została podwyższona, ale zachowano jej historyczną formę. Zastosowano także optymalne rozwiązania budowlane i technologiczne.

Aby stworzyć jak najlepsze warunki zarówno dla roślin umieszczonych w szklarni jak i turystów, którzy będą odwiedzać ogród, zdecydowano się na wprowadzenie nowoczesnych technologii. Cenne kolekcje rzadko spotykanych kwiatów ustawiono na specjalnych stołach, co pozwoli na ich odpowiednią ekspozycję i pielęgnację. Dla turystów utworzono natomiast nowe ścieżki, które pozwolą gościom na swobodne poruszanie się wśród roślin. Powstał też system automatycznego sterowania klimatem, który zmniejszy energochłonność szklarni i pozwoli na utrzymanie wewnątrz właściwej temperatury i wilgotności.

Dzięki tym wszystkim zabiegom wyremontowana Holenderka będzie dostępna dla odwiedzających przez cały sezon, a nie tak jak do tej pory tylko w wybrane dni. A to nie koniec zmian w ogrodzie. Do końca 2018 r. pojawią się w nim ścieżki edukacyjne.

Holenderka powstała w 1954 roku i wpisana jest do rejestru zabytków. Zgromadzona w niej kolekcja jest największym tego typu zbiorem w Polsce i składa się z ponad 350 gatunków i odmian storczyków z całego świata.