Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-10 20:27:56 przez eb

45. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

W dniach 14–29 sierpnia IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. organizuje Jubileuszowe 45. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie. Ich celem jest zaprezentowanie różnorodności kultury ludowej zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Targi od lat cieszą się popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów, stając się największą i najpełniejszą prezentacją polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, stwarzając tym samym warunki do ratowania tradycyjnego rzemiosła i twórczości ludowej.

W tym roku targi wracają w nowej odświeżonej formie, ze wspaniałymi, starannie wyselekcjonowanymi wystawcami, którzy oferują przede wszystkim tradycyjne i estetyczne rękodzieło. Wyroby twórców ludowych udowadniają, że rzemiosło ludowe jest ciągle żywe, a szeroko pojęty folklor może być atrakcyjny dla współczesnego nabywcy. W tym roku wystawcy zaoferują między innymi:

rzeźbę w drewnie o tematyce podhalańskiej, ręcznie malowane obrazki na szkle o tematyce regionalnej (Podhale) oraz religijnej malarstwo tradycyjne (pejzaże, kapliczki, sceny rodzajowe) obrazy olejne i akwarele. gobeliny i tkaniny artystyczne.,wyroby introligatorskie w różnych materiałach (skóra, płótno, papier, koronkę frywolitkową (serwetki, ozdoby okolicznościowe, biżuteria), rzeźbę w drewnie – ptaszki, anioły itp.. wyroby wyplatane ze sznurka papierowego, sizalowego, jutowego (kapelusze, torby itp.) oraz ozdoby z drewna, słomy, orzechów. rękodzieło łemkowskie – pisanki, hafty, wyroby z bibuły, koronkę klockową i szydełkową (serwety, ozdoby, zakładki itp.). wycinanki łowickie – w różnej formie i wielkości: pocztówki, zakładki do książek, obuwie wyrabiane techniką makramy oraz inne ozdoby łączone z bursztynem. obrazki oraz bereciki i broszki i inne z wełny czesankowej- tradycyjne zabawki ludowe oraz ceramikę artystyczną, wyroby z mosiądzu i metalu – m. in. dzwonki pasterskie, podkówki, płaskorzeźby, kopie tradycyjnych ikon. makramy i dekoracje z sznurka.

Części handlowej towarzyszyć będą występy zespołów i artystów, które pozwolą zanurzyć się w kolorowy i żywiołowy świat kultury ludowej, ciągle żywej i urzekającej kolejne pokolenia. Będą to nie tylko polscy wykonawcy – w tym roku ponownie wystąpią stali partnerzy – Konsulat Generalny Republiki Słowackiej, Konsulat Generalny Węgier, Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie. Na ich zaproszenie mieszkańcom Krakowa i turystom zaprezentują się artyści reprezentujący kulturę wyżej wymienionych krajów.