Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-07-28 15:04:13 przez system

5 lat więzienia dla byłego prezydenta Tarnowa

Na 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności skazał w środę Sąd Rejonowy w Brzesku b. prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś. oskarżonego o korupcję i przyjęcie 70 tys. zł łapówki oraz przekroczenie uprawień.

Sąd ukarał ponadto byłego prezydenta Tarnowa grzywną w wysokości 160 tys. zł i orzekł wobec niego zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz innych podmiotach dysponujących mieniem publicznych na okres 10 lat. Dodatkowo nakazał mu naprawienie wyrządzonej miastu szkody w kwocie 295 tys. zł.

Pozostali oskarżeni w sprawie usłyszeli wyroki więzienia w zawieszeniu za przekroczenie uprawnień. Wyrok nie jest prawomocny, strony mogą się od niego odwołać.

W akcie oskarżenia zarzucono Ś., że jesienią 2010 r. w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta miasta przyjął 70 tys. łapówki od firmy budowlanej w zamian za wydawanie przez miejskich urzędników korzystnych dla niej decyzji oraz uprzywilejowanie przy przetargach.

Kolejne dwa zarzuty wobec Ś. dotyczyły przekroczenia przysługujących mu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według prokuratorów chodziło o korzystne dla spółki budowlanej zmiany w dokumentacji Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich czy zmiany w specyfikacji przetargu na przebudowę ulic.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP