Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-20 15:08:27 przez system

50. Rajd Żubrów wystartuje z Myślenic

W dniach 21-22 października myślenicki Rynek znów ugości zabytkowe samochody wyścigowe na jubileuszowej 50. edycji Międzynarodowego Rajdu Żubrów. Impreza, organizowana przez Automobilklub Krakowski, została zainicjowana w 1966 roku przez legendarnego rajdowca Sobiesława Zasadę, który wówczas zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Europy.

Po raz kolejny Rajd Żubrów odbywa się pod patronatem Miasta i Gminy Myślenice, a centrum miasta jest punktem startowym całej imprezy. Dzięki temu fani motoryzacji będą mogli obejrzeć zabytkowe samochody rajdowe na płycie rynku zarówno w piątek na oficjalnej prezentacji jak i podczas sobotniego startu wyścigu.

Całkowitą trasę jubileuszowego rajdu wytyczono na około 270 kilometrów. W tym roku wyścig wystartuje z Myślenic, a zakończy się pod Hotelem Kasprowy w Zakopanem. Kierowcy przejadą przez malownicze tereny powiatów myślenickiego i suskiego w stronę tatrzańskiego.

Pierwsza edycja Rajdu Żubrów odbyła się w listopadzie 1966 roku i już od tego czasu w niezmienionej formie wyścig jest organizowany dla byłych zawodowych kierowców, działaczy, sympatyków sportu samochodowego, czy też posiadaczy pojazdów zabytkowych. Nadal na trasie można zobaczyć popisy czynnych kierowców zawodowych, ale przede wszystkim zabytkowe samochody rajdowe.

Na piątkowe popołudnie organizatorzy przewidzieli na myślenickim Rynku oficjalne przywitanie. Wtedy to odbędą się ostateczne badania kontrolne w godzinach od 13 do 19, a załogi uczestniczące w rajdzie będą mogły pokazać się kibicom i zaprezentować sportowe samochody.

Pierwszy kierowca na trasę rajdu wyjedzie w niedzielę o godzinie 9:00 ze startu na Rynku w Myślenicach, a następnie przez Górę Chełm, Lanckoronę, Suchą Beskidzką, Maków Podhalański i Nowy Targ udadzą się do Zakopanego. Podczas trasy wyścigu odbędzie się 10 prób sportowych oraz jedna zręcznościowa, za które zawodnicy będą punktowani. Na mecie w Zakopanem kierowcy zaczną się meldować około godziny 16.