Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-30 14:33:56 przez system

6. edycja konkursu Po Stronie Natury rozstrzygnięta

Dzięki dofinansowaniu swoje projekty ekologiczne zrealizuje 15 laureatów, z czego 2 z województwa małopolskiego

Udowodnienie naturze, że potrafimy o nią zadbać i warsztaty przyrodnicze dla przedszkolaków to projekty ekologiczne z Małopolski, nagrodzone w tegorocznym konkursie grantowym. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało już po raz szósty w ramach programu Po Stronie Natury. W zakończonej właśnie edycji, spłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – blisko 300, spośród których Jury wyłoniło 15 laureatów, w tym 2 z Małopolski. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia, a fundatorem grantów firma Żywiec Zdrój S.A.

Konkurs grantowy prowadzony w ramach programu „Po Stronie Natury” ruszył 30 marca 2016 roku. Od tego czasu placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz organizatorzy programów społecznych zgłaszali swoje projekty w dwóch kategoriach:
1. „Zaproś naturę do siebie” – działania o charakterze projektów badawczych, nauki przez doświadczenie, obserwacji przyrody.
2. „Małe formy ochrony przyrody” – działania na rzecz poszanowania środowiska, czynności i inwestycje służące ochronie przyrody na co dzień (w tym odpowiedzialna turystyka), w każdej, nawet niewielkiej skali działania.

Spośród blisko 300 zgłoszeń z całej Polski, Jury wyłoniło 15 grantobiorców – 10 w kategorii „Zaproś naturę do siebie” i 5 w kategorii „Małe Formy Ochrony Przyrody”. Najwięcej projektów wpłynęło
z województw śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Łączna wartość przyznanych grantów wynosi niemal 100 000 PLN.

Dzięki konkursowi, w województwie małopolskim zrealizowane zostaną 2 projekty:
• „Podaj dalej” – Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej
Pomysł opiera się na koncepcji zakładu z naturą. Poprzez wykonywanie poszczególnych zadań uczniowie będą udowadniali przyrodzie, że potrafią o nią zadbać. Dodatkowo, podczas spotkania dla wszystkich mieszkańców gminy, młodzież wcieli się w rolę żywych drogowskazów.
• „Rajskie przedszkolaki Strażnikami Przyrody” – Fundacja Rozwoju Oświaty, Polityki Społecznej, Sportu i Kultury w Brzezince

W ramach projektu prowadzone będą warsztaty przyrodnicze dla przedszkolaków, dzięki którym dzieci zapoznają się z wieloma elementami środowiska – wodą, glebą, zwierzętami i roślinami. Zajęcia zostały zaplanowane w taki sposób, by dzieci samodzielnie mogły zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie.

Pozostałe zwycięskie inicjatywy skupione są m.in. na poszerzaniu wiedzy ekologicznej (projekty „Środowisko zawsze blisko”, „Drzewo – przyjaciel ekosystemu”), budowaniu wrażliwości na los przyrody wśród najmłodszych („Przyroda jakiej nie znamy”, „Ostatnie Drzewo”) i przybliżeniu piękna natury („Szlakiem Zmysłów”, „Podaj dalej”). Laureaci mogą realizować swoje projekty do końca kwietnia 2017 roku.

W ciągu dotychczasowych sześciu edycji konkursu przyznano już ponad 100 grantów, dzięki czemu w całej Polsce powstały ścieżki edukacyjne, realizowane zostały inwestycje na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, przeprowadzono także szereg warsztatów ekologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Konkurs jest integralnym elementem realizowanego od ośmiu lat programu „Po Stronie Natury”. W ramach programu Po Stronie Natury organizatorzy zachęcają wszystkich, by zatroszczyli się o naturę tak jak ona dba o nas każdego dnia. Sposobów na bycie po jej stronie jest wiele, jednym z nich jest posadzenie własnego drzewa, ale można też podjąć się realizacji lokalnych inicjatyw proekologicznych. W tym roku po raz kolejny realizowaliśmy konkurs grantowy, by wesprzeć finansowo właśnie takie projekty. Otrzymaliśmy aż blisko 300 zgłoszeń, co pokazuje że Polacy są wrażliwi na losy przyrody i chcą być po stronie natury. Niestety nie możemy przekazać grantów wszystkim, ale z ogromną przyjemnością dofinansujemy 15 z nich, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem nawet drobna pomoc wystarczy, by rozpocząć naprawdę duże i pożyteczne działania – mówi Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia, koordynującej konkurs.

Dbałość o przyrodę to jeden z fundamentów misji firmy Żywiec Zdrój S.A., organizatora programu „Po Stronie Natury”. Wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, konsekwentnie zachęca ona Polaków do przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec środowiska. Program wspiera również Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, które objęło patronat nad bieżącą edycją. W ciągu dotychczasowych edycji programu posadzono 5 milionów drzew na blisko 900 ha powierzchni i odnowiono niemal 500 km szlaków turystycznych, by umożliwić turystom bezpieczne podziwianie piękna natury i jednocześnie chroniąc ją. W nasadzenia zaangażowało się blisko 18 000 osób.