Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-07-26 01:01:27 przez system

7 stref ograniczonych lotów. Tiry w nocy

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży od poniedziałku 25 lipca w Krakowie obowiązuje zakaz lotów dronami, noszenia i używania wyrobów pirotechnicznych, a od środy 27 lipca przewożenia towarów niebezpiecznych, zaś ciężarówki o masie powyżej 12 t będą mogły jeździć tylko nocą.

Wojewoda małopolski Józef Pilch poinformował, że wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne i bezpieczeństwo są przygotowane do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży. Prezentacja przygotowania służb zabezpieczających Światowe Dni Młodzieży odbyła się na lotnisku wojskowym w Krakowie - Balicach.

Jak poinformował PAP rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz, wprowadzone ograniczenia i zakazy będą obowiązywać czasowo – do 1 sierpnia, w okresie, gdy w Krakowie i Małopolsce przebywa w związku z ŚDM więcej osób i ruch drogowy będzie wzmożony.

Wokół: Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km), Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km) wyznaczonych zostało siedem stref ograniczonych lotów.

Od poniedziałku do 1 sierpnia obowiązuje bezwzględny zakaz wykonywania lotów przez: lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne i kategoryczny oraz zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych - dronów - dotyczy on zarówno lotów sportowo-rekreacyjnych, jak i "komercyjnych".

Wyrobów pirotechnicznych - petard i rac - nie wolno od poniedziałku nosić ani używać w Krakowie i na terenie gminy Wieliczka. Zakaz nie dotyczy uprawnionych służb, które używają rakiet sygnalizacyjnych podczas mgły lub deszczu, oraz organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, którzy wcześniej uzyskali na to zezwolenie.

W środę i czwartek po drogach Krakowa i powiatu krakowskiego w ciągu dnia nie będą mogły jeździć ciężarówki o masie całkowitej powyżej 12 t, nie będzie też można przewozić towarów niebezpiecznych. Wyjątkiem będzie autostrada A4.

Od piątku 29 lipca oba te zakazy będą obowiązywały między 5.00 a 22.00 na terenie Krakowa oraz powiatów krakowskiego, wielickiego oraz oświęcimskiego.

30 i 31 lipca TIR-y nie będą mogły w ciągu dnia jeździć ani wozić towarów niebezpiecznych w Krakowie i jeszcze większej liczbie powiatów: krakowskim, wielickim, wadowickim, myślenickim, bocheńskim, brzeskim oraz proszowickim, a 1 sierpnia między g. 5.00 rano a 15.00 w Krakowie (z wyłączeniem autostrady A4 i drogi S7 od węzła Kraków Bieżanów do węzła Kraków Przewóz).

- Dostawy paliw na stacje benzynowe będą się odbywały nocą i nie powinno być żadnych problemów z zaopatrzeniem – informuje rzecznik wojewody.

Zakazy dotyczące przewozów nie dotyczą m.in. autokarów, pojazdów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lub biorących udział w akcjach ratunkowych, służących do przewozu lekarstw, paliw i substancji niezbędnych dla funkcjonowania szpitali. Szczegółowe rozporządzenia są opublikowane na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Krakowie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży dorożkarze nie będą mogli poruszać się po Rynku Głównym. Zakaz wszedł w życie już 19 lipca i będzie obowiązywał do końca miesiąca. Jak informował Urząd Miasta Krakowa, zakaz wynika z wymogów bezpieczeństwa oraz dużej liczby wydarzeń towarzyszącym ŚDM w rejonie rynku.

Nie ma prohibicji - alkohol będzie sprzedawany normalnie.

Na czas ŚDM wojewoda Małopolski uruchomił specjalny numer telefonu (non-emergency helpline) 987. Będzie on działał całą dobę do 1 sierpnia.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP