Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-07-23 21:04:29 przez eb

77. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej

W tym roku przypada 77. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej – tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 lipca.

Przypomnijmy: w nocy z 28 na 29 lipca 1943 roku Niemcy pod dowództwem Eduarda Schuberta otoczyli Wolę Justowską, a także Bielany, Chełm, Olszanicę, Zakamycze, Przegorzały i część Zwierzyńca. Wcześnie rano przystąpili do rewizji poszczególnych domów, z których wcześniej wywleczono wszystkich mieszkańców. Podczas rewizji na Woli Justowskiej w mieszkaniu Ludmiły Korybutowej znaleziono ukrytą pod podłogą drukarnię (wychodziły stąd pierwsze numery konspiracyjnego „Dziennika Polskiego”).

Mieszkańców Woli Justowskiej zgromadzono na łące przy dzisiejszej ulicy 28 lipca 1943 roku. Na miejscu rozstrzelano 21 osób, ich ciała zakopano w dole wykopanym na miejscu kaźni. Dwie kolejne osoby zginęły w więzieniu na Montelupich, a jedna w obozie Auschwitz-Birkenau.

Po wyzwoleniu Krakowa zwłoki ofiar ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu Salwatorskim. Na miejscu zbrodni postawiono pomnik z wyrytymi na nim 24 nazwiskami zamordowanych.

W tym roku przypada 77. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Uroczystości upamiętniające: modlitwa za Poległych, złożenie kwiatów (także od Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa) i przemówienia zostały zaplanowane na najbliższą niedzielę, 26 lipca, na godz. 17.00. Tradycyjna msza odbędzie się w kościele przy al. Panieńskich Skał o godz. 18.00.

fot. Dominika Mikołajec