Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-02 15:27:53 przez system

• 77°00' N/15°33'E

Muzeum Niepołomickie zaprasza na doroczne spotkanie poświęcone Włodzimierzowi Puchalskiemu i wernisaż wystawy, które już tradycyjnie odbędą się 5 marca o godzinie 11.00.

Każdego roku dzień urodzin Włodzimierza Puchalskiego jest okazją do przypomnienia postaci wybitnego fotografika i filmowca, miłośnika przyrody.

Doroczne spotkania w Dworze Czeczów, z którym Włodzimierz Puchalski był rodzinnie związany, skupiają przyjaciół, naśladowców i admiratorów twórczości mistrza. Tym razem wystawa towarzysząca spotkaniu poświęcona jest wyprawie na biegun północny w 1957 roku i zawiera fotografie oraz fragmenty notatek z podróży i listów do żony, Alany.

W wernisażu, który odbędzie się 5 marca, o godz.11.00 udział wezmą prof. Krzysztof Birkenmajer uczestnik wyprawy 1957/58 oraz dr Jerzy Giżejewski – kierownik XIV i XIX ekspedycji w latach 1991/92 i 1996/97, a także za pośrednictwem łącza internetowego – naukowcy ze Stacji Polarnej im. Stanisława Siedleckiego w Hornsund.

W programie przewidziano również pokaz filmu Wyspa piór i puchu. Wystawa w Dworze Czeczów w Krakowie-Bieżanowie potrwa do końca marca.

Autorem fotogramów nie będzie tym razem Włodzimierz Puchalski, a Jego najbliżsi i asystenci, sam natomiast stanie się ich wielkim bohaterem.

Są to cudowne i niektóre po raz pierwszy eksponowane ujęcia od lat 30. do 50. XX wieku, ukazujące Mistrza przy pracy, w lekkiej zadumie, romantycznej pozie, z uśmiechem i z wypisanym na twarzy skupieniem.

Zdjęcia obnażają twórczy zapał artysty i jego ogromne zaangażowanie w pracę. Zobaczyć mistrza z drugiej strony obiektywu możemy dzięki Tomaszowi Ogrodowczykowi, który od lat wtopiony jest bardzo mocno w twórczość Włodzimierza Puchalskiego.

Cały czas odkrywa, pokazuje i przywraca nową jakość fotografiom i filmom swojego mistrza, o czym opowie będąc gościem wernisażu. Wystawę w salach łowieckich Muzeum Niepołomickiego można zwiedzać do końca marca.