Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-28 23:32:44 przez system

8. edycja PKO Off Camera

Już tradycyjnie, maj w Krakowie upłynie pod znakiem kina. 1 maja, dokładnie za 3 dni rozpoczyna się długo wyczekiwane święto kina niezależnego. Festiwal PKO Off Camera to stały punkt na mapie wszystkich kinomaniaków, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Podczas 10 festiwalowych dni do Krakowa zawita 500 gości z całego świata, a publiczność obejrzy blisko 100 filmów. 100 000 dolarów w konkursie Wytyczanie drogi – to nagroda główna dla najlepszej produkcji. Współorganizatorami imprezy są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

Program tegorocznej edycji opiera się na idei przekraczania granic zarówno filmowych, jak i obyczajowych, a nawet tych przestrzennych. Kto powiedział, że projekcje muszą się odbywać tylko w salach kinowych? Pokazy filmowe odbywają się w kinach studyjnych, na dachach krakowskich kamienic i na barce rzecznej. W tym roku organizatorzy stworzą też Kino nad Wisłą, gdzie codziennie od 20:30 wyświetlane będą tytuły, które przeszły do historii kina.

Organizatorzy festiwalu wracają do ulubionych sekcji, takich jak „Odkrycia", „Nadrabianie zaległości" czy „Amerykańscy niezależni". Nie zabraknie również nowości. Sekcja „Głośne obrazy" opowiada o najciekawszych osobowościach muzycznych i o emocjach, które towarzyszą im w procesie twórczym. „Moda na ekranie" to zestaw filmów, dzięki którym lepiej poznamy kulisy tego bardzo atrakcyjnego, ale niewątpliwie skomplikowanego świata. Będzie z klasą, ale nie zawsze grzecznie. Wśród festiwalowych nowości znalazły się też „Zjednoczone kolory ludzkości" swoista oda do różnorodności, dzięki której świat jest ciekawszy, lepszy i bardziej intrygujący. W programie widzowie znajdą filmy, które opowiadają o ludziach z różnych kultur i zakątków świata. Bohaterowie tych obrazów - na przekór stereotypom - udowadniają, że porozumienie ponad podziałami jest możliwe. Kolejne granice filmowcy przekraczają dzięki „Wiekowo (nie)adekwatnym". Sekcja kwestionuje konwenanse i stawia pytania, kto decyduje o tym, co wypada, a czego robić nie należy "w pewnym wieku".

Wyżej wymienione sekcje są częścią projektu w ramach Programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii oraz środków krajowych.

Kolejny punkt festiwalowego programu to Off Scena, w ramach której wystąpi ponad 20 zespołów podczas 9 festiwalowych wieczorów. Festiwal PKO Off Camera prezentuje nie tylko uznane projekty, ale przede wszystkim postawi na promocję nowych, świeżych brzmień. Tegoroczną edycję Off Sceny otworzy Stefan Wesołowski, wielokrotnie nagradzany skrzypek i kompozytor. Zaraz po nim na scenie pojawi się Hatti Vatti. Wszechstronny producent przykuł uwagę projektem HV/NOON. Podczas Gali otwarcia wystąpi Skubas, a koncert Skalpela zakończy 8. edycję.

Od 4 do 6 maja Festiwal już po raz trzeci zaprasza na spotkania przygotowane przez profesjonalistów z myślą o branży. W ramach Off Camera Pro Industry odbędą się warsztaty dotyczące m.in. koprodukcji, z kolei „1:1" to specyficzny „market" polskich projektów, które poddawane są ocenie za granicznych ekspertów.

Nowość 8. edycji to również Miasteczko Filmowe na Placu Szczepańskim, gdzie każdego dnia będą odbywać się spotkania z gwiazdami, warsztaty filmowe, zajęcia edukacyjne.