Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-21 19:22:46 przez system

90-lecie Zakładu Karnego w Tarnowie

Zakład Karny w Tarnowie istnieje od 90 lat. 21 listopada, w tarnowskim teatrze zorganizowano uroczysty jubileusz placówki. Były podziękowania, odznaczenia i awanse.

- Zakład karny to nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie, którzy każdego dnia swoją wytrwałą, profesjonalną praca pomagają drugiemu człowiekowi powrócić do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie - mówił Grzegorz Koziara, dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie, zwracając się do swoich pracowników i zgromadzonych gości.

Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stanowiska. Złotą odznakę za zasługi w pracy penitencjarnej otrzymali: Michał Wojtkiewicz, poseł na Sejm RP, Roman Ciepiela, prezydenta Tarnowa oraz ppłk Jerzy Niemiec. Brązową odznaką uhonorowano: Adama Drogosia, burmistrza Tuchowa, Marcina Kiwiora, wójta gminy Skrzyszów, Wiesława Julusia, podinspektora Artura Kuklę, ks. Andrzeja Liszkę, Pawła Makotyna, prezesa Stowarzyszenia, „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”, starszego brygadiera Piotra Szpunara, komendanta Straży Pożarnej w Tarnowie, Ewę Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, ks. Andrzeja Wolanina, podporucznika Rafała Błyskala i młodszego chorążego Sebastiana Olszówkę.

- Dziewięćdziesiąt lat to ważna rocznica w historii Tarnowa. To doskonała okazja, aby wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom służby więziennej podziękować za odpowiedzialną i niełatwą pracę, także z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego miasta – mówił prezydent Roman Ciepiela, wręczając na ręce dyrektora Grzegorza Koziary Dukat Tarnowski – prestiżowe odznaczenie przyznawane osobom lub jednostkom zasłużonym dla miasta.

Budowę tarnowskiego zakładu karnego rozpoczęto jesienią 1913 roku. Wybuch I wojny światowej przerwał prace budowlane, które wznowiono dopiero po zakończeniu działań wojennych. Ostatecznie w dniu 29 listopada 1926r. oddano do użytku więzienie, które wówczas było najnowocześniejszym tego rodzaju obiektem w Europie. W okresie II wojny światowej obiekt był wykorzystywany jako przejściowy obóz dla jeńców polskich, a następnie jako więzienie gestapo, stanowiąc punkt zbiorczy więźniów przewożonych z różnych zakątków kraju. Po zakończeniu II wojny światowej w Zakładzie Karnym w Tarnowie przebywali także więźniowie polityczni, a do 1970 r. również kobiety.

Zakład Karny w Tarnowie jest zakładem karnym typu zamkniętego, przeznaczonym dla mężczyzn, odbywających karę po raz pierwszy, z oddziałami typu: zamkniętego dla skazanych młodocianych, zamkniętego dla recydywistów, półotwartego i otwartego dla recydywistów oraz oddziału dla tymczasowo aresztowanych. Pojemność jednostki wynosi 1057 miejsc.