Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-25 14:44:09 przez system

Artyści na Cokoły!

Replika Adasia, czyli pomnika Adama Mickiewicza jest znowu w Krakowie. Jego powrót został uczczony pochodem członków Towarzystwa Miłośników Kultury Wysokiej wokół Rynku Głównego. Adaś był już we Wrocławiu, a w grudniu odwiedzi Katowice i Warszawę. Swoimi odwiedzinami zachęci do powstania „Rotacyjnej Galerii Pomników Polskich Artystów”. Projekt „Artyści na cokoły” jest realizowany w ramach festiwalu Materia Prima.

- Tego jeszcze w Krakowie nie było. Adam Mickiewicz po jednej i po drugiej stronie Rynku. Nie mam wątpliwości, że odsłaniana dziś kopia słynnego krakowskiego Adasia musi budzić ciekawość, musi intrygować. I dlatego stanowi najlepszą zachętę do udziału w zainicjowanym przez Groteskę plebiscycie – komentuje prezydent Jacek Majchrowski.

Organizatorem akcji performatywnej „Artyści na Cokoły” jest Teatr Groteska. Jej dalekosiężnym celem jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich. Katalizatorem działań, mających zachęcić mieszkańców do udziału w akcji jest kopia krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza, która podróżuje po Polsce. Na inaugurację akcji został wybrany Wrocław – tegoroczna Europejska Stolica Kultury. W tej sposób Kraków – Europejska Stolica Kultury z roku 2000 użyczyła mieszkańcom Wrocławia na trzy dni jedną ze swoich ikon. Wydarzenie spotkało się z dużą życzliwością i wielkim zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Kto zostanie wyróżniony i stanie na cokołach? O tym może zdecydować każdy mieszkaniec Krakowa. W dniach 25-27 listopada na krakowskim Rynku pod repliką „Adasia", stanie urna do której można wrzucać głosy na wybranego przez siebie Artystę. Głosowanie odbywa się również przez stronę internetową.

Informacja o festiwalu Materia Prima dostępna jest na stronie www.materiaprima.pl.