Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-02-10 10:27:09 przez DML

Artyści wracają na scenę

Zespoły krakowskich teatrów i orkiestr długo czekały na możliwość ponownych występów przed publicznością zgromadzoną w teatralnych i koncertowych salach. Od 12 lutego znów zapraszają do swoich siedzib na spektakle i koncerty, wśród których znajdziemy wiele atrakcyjnych propozycji i odłożonych premier.

Od 12 lutego artyści i widzowie mogą wrócić do sal teatralnych i koncertowych – z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Poza możliwością zajęcia 50 proc. dostępnych dla publiczności miejsc oznacza to także między innymi nakaz noszenia maseczek, mierzenie temperatury, zachowanie dystansu, dostępność płynów dezynfekcyjnych oraz brak konsumpcji. Co krakowskie teatry i orkiestry proponują publiczności powracającej na widownię?

Już w najbliższy weekend, 13 i 14 lutego Krakowski Teatr Variete zaprezentuje najnowszą premierę - musical „Pretty Woman the Musical”. W lutym będziemy mogli zobaczyć także inną propozycję teatru – spektakl „Chicago”.

Teatr Groteska planuje wznowić spektakle weekendowe dla najmłodszych widzów od 19 lutego, a już od 15 lutego zamierza kontynuować wyjazdy do placówek przedszkolnych z przedstawieniami #groteskawdrodze. W ramach tej akcji przedszkolaki będą mogły zobaczyć prezentację wierszy z kanonu polskiej poezji klasycznej dla najmłodszych oraz form lalkowych i maskowych reprezentujących podstawowe, klasyczne techniki teatru lalek.

Krakowski Teatr Scena STU planuje wznowić działalność artystyczną spektaklem „Trzy siostry” w reż. K. Jasińskiego, który zostanie zaprezentowany 18, 19, 20 i 21 lutego. Teatr zaopatrzył się w dwa generatory ozonu, które posłużą do oczyszczania i dezynfekcji sali po każdym spektaklu.

Od 19 do 21 lutego Teatr Łaźnia Nowa zaprasza do swojej siedziby na spektakl „Lem vs P. K. Dick” (tekst i reżyseria: Mateusz Pakuła), oparty na biografii i twórczości dwóch gigantów literatury, pionierów science-fiction: Stanisława Lema – geniusza polskiej science-fiction, i Philipa K. Dicka – wizjonera, niekwestionowanego króla fantastyki światowej. Spektakl jest jednocześnie dostępny on-line na platformie PLAY Kraków. A tydzień później, w dniach 27-28 lutego oraz 1 marca zespół Łaźni Nowej wystawi „Autobiografię na wszelki wypadek" (tekst i reżyseria: Michał Buszewicz). Bazując na fragmentach własnej biografii i materiałach dokumentalnych z życia ojca i dziadka, Michał Buszewicz tworzy na scenie swój na poły fikcyjny życiorys – od narodzin aż po projektowaną śmierć. Trudno rozstrzygnąć, co w tej historii jest zmyślone, a co prawdziwe; co zapożyczone, a co przeżyte. Będą to pierwsze pokazy spektaklu z publicznością – premiera odbyła się 6 grudnia 2020 r. w formie streamingu.

Teatr Ludowy 20 i 21 lutego powraca premierą spektaklu „Boska” w reż. Roberta Talarczyka. A wcześniej zaprasza na swój facebookowy profil, gdzie 14 lutego odbędzie się premiera teledysku zrealizowanego z okazji walentynek. W wersji online odbędzie się również specjalny pokaz performatywnego czytania sztuki „NIXON`S NIXON” w reż. M. Bogajewskiej.

Teatr KTO pracuje w systemie hybrydowym – do oferty online dołączają spektakle prezentowane dla widowni na scenie Opery Kameralnej. 20, 21, 26, 27 lutego w Operze Kameralnej zobaczymy premierowy spektakl „Słoneczni chłopcy”. Teatr zaprasza także na spektakle dostępne online: 13 lutego „Święci tego tygodnia”, 14 lutego „Weselisko”, a 28 lutego „Stroiciel grzebieni”.

Teatr Bagatela zamierza wznowić działalność repertuarową w marcu. Pierwszą propozycją będzie premiera „Rewizora” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Z kolei Balet Cracovia Danza przygotowuje do wystawienia spektakl „Balet o kawie", który 28 lutego zostanie zaprezentowany w Filharmonii Gorzowskiej w ramach „Poranków dla dzieci”.

Nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli koncertów, opery i muzycznych realizacji. 12, 18, 19, 20, 21 lutego Capella Cracoviensis udostępni pięć spektakli Festiwalu Opera Rara. A Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia koncentruje się teraz na realizacji zaplanowanych nagrań oraz pracy nad projektem związanym z przypadającą w marcu 95. rocznicą urodzin Andrzeja Wajdy.

Info: UM Kraków