Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-17 15:05:16 przez system

Bajkowy Oddział w krakowskim szpitalu dziecięcym

Fundacja Serdecznik szkoli nauczycieli i opiekunów w szkołach przyszpitalnych w zakresie terapii książką, a także przekazuje wybranym placówkom biblioteki na kółkach, czyli tzw. Bajkowozy. Jedną z nich otrzyma 18 listopada Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Do tej pory fundacja przekazała 25 Bajkowozów. Przemierzają one szpitalne korytarze na oddziałach dziecięcych w całej Polsce. Są m.in. w Kołobrzegu, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Słupsku, Wałbrzychu czy Zabrzu. W każdej z kolorowych bibliotek dzieci mogły znaleźć około 100 książek, a także liczne niespodzianki poukrywane w szufladach i schowkach. Wśród akcesoriów były np. dzwonki, muszle oraz stare mapy.

W ramach programu Oddział Bajka pracujemy z nauczycielami ze szkół przyszpitalnych, opiekunami w hospicjach, a także samymi lekarzami. Poprzez szkolenia i warsztaty kreatywne pokazujemy, w jaki sposób można wykorzystać książkę i zawartą w niej historię do rozmowy z dzieckiem o jego chorobie – tak ideę projektu podsumowuje Anna Bany z Fundacji Serdecznik.

W marcu br. jeden z Bajkowozów trafił do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabo Widzącej w Bydgoszczy – jego opiekunowie sukcesywnie tłumaczą otrzymane książki na język Braille'a. Oddział Bajka pojawił się także w poznańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących. Przekazane przez specjalistów lektury i zabawki pomagają dzieciom z niepełnosprawnością słuchową w poszerzaniu słownictwa i doświadczaniu świata za pomocą innych zmysłów.

Bajkowozy zaprojektowali polscy designerzy z Marmorin Design Studio. Są tak skonstruowane, aby mogły stanąć przy każdym szpitalnym łóżku. Dzięki nim nawet najciężej chore dzieci mają dostęp do wybranych przez ekspertów lektur.

Oddział Bajka otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Inicjatywę Fundacji Serdecznik wspierają m.in. polarnik Marek Kamiński, pisarze Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Łukasz Wierzbicki, a także propagatorka wartościowej literatury Krystyna Adamczak.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie służy dzieciom z obszaru Małopolski oraz z sąsiednich województw. Na 27 oddziałach leczone są dzieci w wieku od noworodka do 18 roku życia. W skali roku odbywa się tutaj ok. 30 000 hospitalizacji. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych. Zapewnia także kompleksowe leczenie i opiekę medyczną pacjentom z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi.