Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-13 16:18:21 przez system

Balony wzbiły się nad Gdowem

Niezwykłe widowisko można było zaobserwować ostatnimi dniami na niebie nad gminą Gdów. Wszystko za sprawa lotów balonami, które odbywały się w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Balonowego.

Balony wzbijały się w powietrze we wczesnych godzinach porannych oraz wieczorami. Ze względu na warunki pogodowe (m.in. siłę wiatru, termikę, możliwość wystąpienia burz….) część lotów została opóźniona, a część odbyła się wcześniej niż wstępnie planowano.

Dziesięć ekip balonowych z Polski i Holandii wzięło udział w czterech konkurencjach sportowych – dwie z nich to „pogoń za lisem”, a kolejne to „nalot na cel”. Pierwsze z wyścigów polegały na tym, że pierwszy balon wystartował kilka minut przed pozostałymi. Wchodząc na różne wysokości, próbował znaleźć różne kierunki wiatru, tak aby możliwie najbardziej „uciec” pozostałym balonom. Zadaniem pozostałych jest takie poprowadzenie lotu, aby wylądować możliwie najbliżej „lisa”. Z kolei w „nalocie na cel” chodzi o to, aby rzucić woreczek z piaskiem tzw. marker, możliwie najbliżej środka krzyża rozłożonego na ziemi.

Puchar wójta gminy Gdów wywalczyła ekipa Bartłomieja Pyzy z Ryk. W klasyfikacji generalnej na pierwszej pozycji uplasował się zespół Adriana Kobusa z Rybnika, a na kolejnych miejscach podium stanęły grupy Eryka Czarkowskiego z Krakowa oraz Bartłomieja Pyzy z Ryk.

Fot. Tadeusz Kordula