Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-02-22 20:09:46 przez eb

Będzie metro w Krakowie?

Jak podaje oficjalny serwis Miasta, "Magiczny Kraków", pani Monika Bogdanowska, wojewódzki konserwator zabytków wydała zgodę na wybudowanie stacji przyszłego metra w Krakowie w 3 miejscach: pod rondem Mogilskim, placem Nowaka-Jeziorańskiego oraz pod obecnym parkingiem między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów.

To jest część planowanej, pierwszej linii krakowskiego metra z Nowej Huty do Bronowic. Pani konserwator nie wyobraża sobie jednak budowy stacji metra przy zbiegu ulic Szewskiej, Podwale i Dunajewskiego z uwagi na, prawdopodobne w tym miejscu, odkrycia archeologiczne.

Zupełnie inaczej widzi sprawę budowy krakowskiego metra pan Andrzej M. Chołdzyński, architekt, autor projektów stacji I i II linii metra w Warszawie. Podczas debaty na ten temat, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich,  przekonywał, że można budować metro również w miastach pełnych zabytków. Za przykład posłużyło mu zwłaszcza metro w Rzymie, gdzie niektóre stacje są zarazem… muzeami, eksponującymi zabytki wykopane podczas budowy. Np. przystanek Amba Aradam-Ipponio, gdzie odnaleziono 14-pokojowy dom rzymskiego centuriona. Teraz ta stacja metra, oprócz funkcji komunikacyjnej jest także wielką atrakcją turystyczną.

Do wbicia pierwszej łopaty pod krakowskie metro zapewne jeszcze daleko. Inwestycję czeka szereg uzgodnień, zmian planów etc. Na końcu o wszystkim zadecyduje Rada Miasta. Czas będzie śledził losy tej budowy, niezwykle potrzebnej nie tylko mieszkańcom ale przybyszom do Krakowa.

eb