Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-09-17 12:07:34 przez system

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla przewlekle chorych w Krakowie

30 września mieszkańcy Krakowa, którzy chorują przewlekle na choroby układu oddechowego lub krążenia, będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie.

W poprzednim sezonie grypowym, w województwie małopolskim, szczepieniom ochronnym poddało się 113203 osób . Zanotowano wtedy 394977 przypadków zachorowania na grypę , czyli o 14% więcej niż w sezonie 2013/2014. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepieniom powinny poddawać się szczególnie osoby z grup ryzyka, które są narażone na powikłania pogrypowe. Akcje bezpłatnych szczepień przeciw grypie odbywają się w 23 miastach w całej Polsce w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy.

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Krakowa odbędą się 30 września 2015 r. od godz. 8:00 do 17:30, lub do wyczerpania zapasów dawek przeznaczonych na potrzeby akcji, w Wojewódzkiej Poradni Szczepień przy ul. Prądnickiej 80. Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi. Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu, niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Są one wskazane przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom, kobietom w ciąży oraz dzieciom i osobom starszym. Jak pokazują dane epidemiologiczne z województwa małopolskiego, istotną kwestią jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w tym regionie, aby eliminować groźne powikłania pogrypowe.

„Wirus grypy jest bardzo niebezpieczny dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Należą one do grup ryzyka, w których wystąpienie powikłań po chorobie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, a nawet do śmierci chorego. Jest jednak rozwiązanie, które umożliwi uniknięcie tych negatywnych skutków. To szczepienie ochronne przeciw grypie, które poprawia odporność organizmu oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę. Nasza placówka dołącza się do ogólnopolskiej promocji szczepień przeciw grypie dla osób z chorobami serca, układu krążenia, chorobami płuc i oferuje bezpłatne szczepienie przeciw grypie w dniu 30 września 2015” – powiedziała dr med. Danuta Jurkiewicz-Badacz, kierownik Wojewódzkiej Poradni Szczepień i Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed sezonem grypowym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

„Koszt szczepionki to około 30-40 zł, natomiast cena jaką poniesiemy w trakcie leczenia zaawansowanych już objawów grypy oraz jej powikłań, jest nieporównywalnie większa. Każda szczepionka zmniejsza nie tylko możliwość zachorowania, ale też ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Szczepiąc się, chronimy więc nie tylko siebie, ale również naszych bliskich. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym otoczeniu znajdują się osoby z grup wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, czyli cierpiący na dolegliwości ze strony układu krążenia i oddechowego, diabetycy, a także dzieci i osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Nie ma na co czekać, lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy jest częścią Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W 2015 roku obchodzony jest już po raz drugi. Oficjalna inauguracja obchodów przypada 1 października, ze względu na odbywający się w tym czasie Dzień Seniora. W ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, w 23 miastach na terenie całego kraju, odbędą się akcje profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych.