Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-18 22:57:32 przez system

Bezpieczeństwo w procesie wycinania drzew

Współczesna technologia umożliwia pełną automatyzację procesu wycinania dużej ilości drzew. Człowiek staje się nadzorcą, a nie tylko siłą roboczą, jaką stanowił przez stulecia. Kluczową kwestią pozostało jednak nadal bezpieczeństwo i sprawność urządzeń wykorzystywanych w tym procesie. Sprawdźmy jak współcześnie przebiega wycinka lasu i w jaki sposób zadbać o jej najwyższy poziom.

Nowoczesne maszyny

Zasadniczą rolę w procesie wycinki drzew niewątpliwie pełnią zaawansowane technologicznie kombajny, umożliwiające masowe oczyszczanie lasów. Dzięki nim prace postępują w sposób błyskawiczny, a operatorzy maszyn mogą precyzyjnie kierować ich działaniami. Kombajny nie tylko wycinają przy nasadzie poszczególne drzewa, ale również usuwają gałęzie, tną duże bale. Maszyny wyposażone w głowice okrzesujące, działają w sposób niesłychanie dokładny. Łańcuchy na kołach, a nawet zastosowane gąsienice umożliwiają docieranie w najbardziej niedostępne zakątki lasów. To sprawia, że udział człowieka staje się praktycznie zbędny, a co za tym idzie, znika ryzyko uderzenia konarem czy nawet przygniecenia przez spadające drzewo. Siła ludzkich rąk wykorzystywana jest głównie przy tzw. trzebieży, czyli w procesie przecinania lasu, usuwania z niego pojedynczych, zbędnych egzemplarzy. Coraz częściej jednak również w tym procesie obserwuje się wykorzystywanie specjalistycznych maszyn zrębowych. Pamiętajmy jednak, że, jak każda maszyna, również precyzyjne kombajny do wycinki drzew ulegają awariom.

#### Niezawodne części zamienne

Żeby maksymalnie wyeliminować ryzyko usterki, która może okazać się groźna w skutkach, należy korzystać z profesjonalnych części zamiennych do maszyn. Pracując przy wycince lasu, trzeba kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że ważne są nie tylko elementy do układów napędowych (mostów i skrzyń transmisji), ale również szyby i felgi. Ważne jest, żeby części zamienne posiadały niezbędne atesty i homologacje, które zaświadczają o ich niezawodności i bezpieczeństwie. Najlepiej korzystać z części rekomendowanych przez producentów, testowanych pod względem wytrzymałości i odporności na szkodliwe czynniki mechaniczne. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, ale również znacząco podnosi bezpieczeństwo procesu wycinania drzew.

#### Ważne regularne serwisowanie

Kolejnym istotnym czynnikiem, wpływającym na bezpieczeństwo procesu wycinki lasów, jest poddawanie kombajnów zrębowych systematycznym kontrolom w specjalistycznych zakładach. „Przy częstej eksploatacji urządzeń, niezbędna okaże się regeneracja elementów wysięgowych, a także spawanie kluczowych części konstrukcyjnych” (cytat: http://www.cemasz.pl/). Istnieje również możliwość wymontowania poszczególnych podzespołów z maszyny i przesłania ich do remontu. Nie można zaniedbać tych czynności i bagatelizować ich znaczenia, ponieważ w istotny sposób wpływają na komfort pracy operatora maszyny, a także jego bezpieczeństwo.