Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-12-07 19:44:39 przez eb

Bezpłatne wsparcie dla opiekunów osób niesamodzielnych

W ciągu kilku miesięcy ponad 200 osób zgłosiło się po pomoc do Miejskiego Centrum Opieki w ramach trwającego projektu związanego ze wsparciem dla opiekunów osób niesamodzielnych.

W ramach bezpłatnej oferty Centrum opiekunowie nadal mogą korzystać z opieki wytchnieniowej, usługi menadżera opieki, wypożyczalni sprzętu medycznego, indywidualnych szkoleń opiekuńczych, poradnictwa oraz usługi Dziennej Placówki Opieki i Aktywizacji.

Kto już skorzystał z pomocy?
Projekt ruszył w czerwcu tego roku i do tej pory 39 opiekunów mogło odpocząć dzięki opiece wytchnieniowej, 20 osób skorzystało ze specjalistycznego poradnictwa prowadzonego przez lekarzy, pielęgniarki, psychologa, opiekuna lub fizjoterapeuty. Dodatkowo 8 opiekunów wzięło udział w szkoleniach związanych z praktyczną opieką i pielęgnacją niesamodzielnych członków rodziny. Najczęściej, bo aż 123 razy korzystano z możliwości wypożyczenia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego w takiej opiece. W ramach projektu dostępne były także zajęcia w Dziennej Placówce Opieki i Aktywizacji i z tej formy skorzystało 27 osób.

Gdzie udać się po wsparcie?
Ze wsparcia w opiece mogą korzystać nie tylko osoby mieszkające w Krakowie, ale także w Wieliczce. W tym celu należy skontaktować się z Miejskim Centrum Opieki telefonicznie: 12 44-67- 530 lub mailowo: centrumwsparcia@mco.krakow.pl.

Informacje o usługach Miejskiego Centrum Opieki znajdują się również na stronie internetowej wsparciedlaopiekuna.pl.

Unijny projekt „Centrum wsparcia opiekunów nieformalnych i opieki nad osobami niesamodzielnymi w Miejskim Centrum Opieki w Krakowie” potrwa do połowy 2023 roku. Niepełnosprawni i ich rodziny już teraz zastanawiają się: co potem?
Całkowita wartość projektu to 5 175 598,74 zł.