Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-05-07 13:09:38 przez eb

Biblioteka Kraków zaprasza na Tydzień Bibliotek

„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło przewodnie tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Jak co roku uczestniczy w nim Biblioteka Kraków, która w dniach 8-15 maja zaprasza na szereg ciekawych inicjatyw i spotkań, między innymi z: Emilią Dziubak, Anną Dziewit-Meller, Justyną Sobolewską, Anną Grochowską, Małgorzatą Kulisiewicz i Barbarą Zajączkowską.

Biblioteka Kraków na tegoroczny XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przygotowała atrakcyjny program. Ze względu na pandemię większość wydarzeń odbędzie się w formule online.
W programie znajdziemy między innymi spotkanie z ilustratorką Emilią Dziubak, laureatką I edycji Nagrody Żółtej Ciżemki oraz z poetkami Małgorzatą Kulisiewicz i Barbarą Zajączkowską, a także wieczory autorskie z pisarkami  Anną Dziewit-Meller i Justyną Sobolewską oraz z Anną Grochowską.

Najmłodszych Biblioteka Kraków zaprasza na spektakl teatralny pt. „Co mogą smoki, a czego nie? Zaraz dowiesz się!” w wykonaniu aktorów z Teatru Otwartego TO, a także na wydarzenie literacko-podróżnicze dla dzieci i młodzieży z Borysem Tynką, przewodnikiem po Odessie. 

W mediach społecznościowych biblioteki – na kanale YouTube i na profilu w serwisie Facebook zostaną opublikowane filmy promujące Bibliotekę Kraków i jej odnowione filie, a także wystawę prac malarskich członków Polskiego Związku Głuchych. Znajdziemy tam również rozmowę dr. Stanisława Dziedzica z Aleksandrą Kurczab-Pomianowską, żoną pisarza i tłumacza Jerzego Pomianowskiego, którego gabinet z pamiątkami  można zwiedzić w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbędzie się głównie w przestrzeni wirtualnej, ale część wydarzeń będzie realizowana w filiach, gdzie między innymi zostały przygotowane dwie wystawy: fotograficzna – „Andrzej Wajda w obiektywie Konrada Pollescha”, zrealizowana z okazji 5. rocznicy śmierci wybitnego reżysera w filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3) oraz graficzna interpretacja opowiadania Sławomira Mrożka pt. „Niżej" – projekt Edyty Stajniak w filii nr 49 (os. Tysiąclecia 42).

A w filii nr 16 przy ul. Radzikowskiego 29 czytelnicy będą mogli wziąć udział w zabawie „Książka-niespodzianka z biblioteką w tle”. Wybór lektury może nastąpić na podstawie krótkich haseł opisujących wybraną książkę skrytą w papierze. W tym miejscu tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek „Znajdziesz mnie w bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia. Jakiego? Przekonajcie się sami – weźcie udział w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek z Biblioteką Kraków.

Zródło: krakow.pl