Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-01-16 18:13:46 przez system

Bieg Tropem Wilczym już wkrótce

Już trzeciego marca startuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. W ponad360 miastach kraju i zagranicą na linii startu staną wszyscy ci, dla których pamięć i postawy Bohaterów Wyklętych są ważne. Organizatorzy w większości miast zgłoszonych do biegu są już gotowi, by przyjmować zapisy.

Co czeka uczestników podczas tegorocznego bieguw województwie Małopolskim? Wzorem Niezłomnych wiele aktywności towarzyszących biegowi skierowanych będzie na konkretne wspieranie potrzebujących Będą organizowane zbiórki krwi oraz kwesta na rzecz dwójki dzieci z problemami zdrowotnymi. VII edycja Biegu Tropem Wilczym pozostawi po sobie dobry, wymierny ślad.

Bieg Tropem Wilczym wystartuje aż w 15 miastach z województwa Małopolskiego. Wśród nich znajdują się: Bibice, Bochnia, Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Jadowniki, Kraków, Myślenice, Olkusz, Oświęcim, Przyszowa, Rabka Zdrój, Szerzyny, Wieliczka, Zakliczyn, Zakopane. Największe z nich, Zakopane, rozpoczyna już rejestrację oraz wydawanie numerów startowych. Nie warto zwlekaćz zapisami, ponieważ liczba pakietów jest ograniczona. Bieg honorowy na dystansie 1963 m. odbędzie się we wszystkich miastach. Organizatorzy w każdym mieście wyznaczają również trasy, w których można wziąć udział sprawdzając się w dłuższych dystansach. Na wszystkich, również dopingujących zawodników, czeka moc atrakcji takich jak piknik, rekonstrukcje czy pokazy historyczne. W pakietach startowych dla biegaczy znajdą się informacje dotyczące biegu, mapy i spis atrakcji oraz unikatowe koszulki z Bohaterami – Patronami tegorocznej edycji.

Dla miasta Bieg Tropem Wilczym jest wydarzeniem, które wpisało się już w kalendarz imprez sportowych i chcemy być dalej partnerem takiego wydarzenia. – mówi Anna Karpiel-Semberecka, Rzecznik Prasowy Miasta Zakopane- W Zakopanem ludzie są bardzo przywiązani do historii i chętnie biorą udział w takich wydarzeniach sportowych, atmosfera jest bardzo pozytywna przed samym biegiem. - dodajeW VII edycji Biegu Tropem Wilczym można wybrać koszulkę z wizerunkiem jednego z sześciu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych –Jerzego Stawskiego, Barbary Otwinowskiej, Antoniego Hedy, Stanisławy Rachwał, Władysława Siły Nowickiego oraz Pawła Jasienicy. To właśnie oni będą patronami biegaczy biorących udział w tegorocznym wydarzeniu.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest każdego roku wydarzeniem społecznym, gdzie wspólnie pielęgnujemy o nich pamięć, gdzie mamy szansę zobaczyć, że niezwykli bohaterowie byli ludźmi podobnymi do nas, patriotami, kochającymi Polskę. Impreza odbywa się zawsze w niedzielę najbliższą dniu 1 marca i jest elementem społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków.

VII edycja Biegu Tropem Wilczym to również czas, by wesprzeć potrzebujących. Tych, którzy na tę pomoc najbardziej liczą. Każdego roku wraz z Biegiem uruchamiana zostaje zbiórka funduszy na szczytny cel. Dodatkowo Ambasadorowie i Przyjaciele wskażą inicjatywy najbardziej im bliskie, na które będziemy wspólnie zbierać pieniądze podczas biegu. – Dla nas, jako organizatorów Biegu Tropem Wilczym, istotne jest to aby idea Niezłomnych działała nie tylko w przestrzeni słowa, ale przede wszystkim działań. Mówimy o tym, że są naszymi bohaterami, czyli tymi, których chcemy naśladować, są dla nas wzorem. Oni oddawali życie, my nie musimy. Oni służyli Polsce, społeczeństwu, bronili słabszych – a to już zdecydowanie możemy wziąć na siebie. Stąd staramy się być konsekwentni i pokazać im, Wyklętym, że rozumiemy to co było dla nich najważniejsze i mimo iż żyjemy w innych czasach, możemy i powinniśmy pielęgnować czynnie te same wartości. Służyć innym, żyć w najlepszej korelacji z Polską - mówi Barbara Konarska, Rzecznik Prasowy Biegu Tropem Wilczym.

Zainteresowani biegiem w Zakopanem mogą już teraz śledzić aktualności na stronie organizatora, gdzie wkrótce rozpoczną się zapisy do biegu. Wszelkich informacji na temat tras oraz zapisów udzielają organizatorzy, a o samej inicjatywie oraz aktualnych wydarzeniach informują bieżące materiały na stronie www.tropemwilczym.pl.***BIEG TROPEM WILCZYM.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowya wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycjiw Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, wiezieni, mordowaniw katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.. Wszyscy Żołnierze Wyklęci,a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.