Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-18 13:45:06 przez system

Bogdan Łyszkiewicz – Chłopiec z Placu Broni

Koncert rocznicowy poświęcony twórczości i osobie Bogdana Łyszkiewicza, legendzie polskiej muzyki lat 80. i 90. Data koncertu, 3 września godz. 20, Małopolski Ogród Sztuki, to także data urodzin Łyszkiewicza – założyciela i lidera grupy Chłopcy z Placu Broni, który w wieku 36 lat zginął w wypadku samochodowym.

Bogdan Łyszkiewicz w 1987 roku założył grupę rockową Chłopcy z Placu Broni, jedną z oryginalniejszych na polskim rynku muzycznym lat 80.i 90. Grupa tworzyła utwory, które na trwale zapisały się w historii polskiego rocka i polskiej muzyki rozrywkowej. Piosenki takie jak: Kocham cię, Jezioro szczęścia, Kocham wolność, Aeroplan, czy w końcu – jak określał to Łyszkiewicz „żart muzyczny” – piosenka O Ela, zdobyły wielu wielbicieli, wciąż posiadają mocny emocjonalny wydźwięk i zdobywają nowych fanów. Bogdan wielokrotnie podkreślał, że najchętniej śpiewa o miłości, bo tylko ona, poza wolnością, jest w dla każdego człowieka wartością największą. Piosenka Kocham Wolność, napisana w latach 80. wciąż jest aktualna, choć obecnie odnosi się do innej rzeczywistości, co docenili słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oddając swój głos na w/w utwór w Plebiscycie – TOP WSZECHCZASÓW 2016; utwór zdobył I miejsce.

Podczas koncertu wykonane zostaną piosenki Bogdana Łyszkiewicza, muzycy i przyjaciele Łyszkiewicza opowiedzą o wpływie jaki wywarły na nich spotkanie, współpraca, przyjaźń z Bogdanem.

W koncercie wezmą udział muzycy, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do powstania oryginalnego brzmienia grupy Chłopcy z Placu Broni, oraz projekt muzyczny Zespół Chłopcy z Placu Broni, który powstał w 2015 roku, by propagować twórczość i przesłanie Bogdana Łyszkiewicza, m. in.: Jarosław Kisiński – gitarzysta grupy Chłopcy z Placu Broni, Franz Dreadhunter – basista Łyszkiewicza, a obecnie grupy Zespół Chłopcy z Placu Broni, autor muzyki do utworu Jezioro szczęścia, Wojciech Namaczyński – perkusista Łyszkiewicza, obecnie grupy Zespół Chłopcy z Placu Broni, Jarosław Miszczyk – pianista Łyszkiewicza, a obecnie grupy Zespół Chłopcy z Placu Broni, Dariusz Litwińczuk – wokalista, gitarzysta obecnego składu grupy Zespół Chłopcy z Placu Broni, Piotr Czerwiński – gitara prowadząca, członek obecnego składu grupy Zespół Chłopcy z Placu Broni, Kacper Karpowicz – gitara, członek obecnego składu grupy Zespół Chłopcy z Placu Broni.

.