Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-11 09:01:22 przez system

Brzegi połączone

W Brzegach pod Wieliczką zakończyła się budowa prawie 1,3 km połączenia drogowego drogi powiatowej Śledziejowice – Brzegi z węzłem Rybitwy (w ciągu drogi S-7). Droga ułatwi podróżowanie w regionie, ale umożliwi także bezpieczną organizację Światowych Dni Młodzieży.

W lipcu skorzystają z niej wierni, pielgrzymujący na spotkanie z Papieżem. Krakowski odcinek drogi, o wartości blisko 7,2 mln zł brutto, zrealizowała Skanska na zlecenie ZIKIT w Krakowie.

Budowa trwała od czerwca 2015 r. do marca 2016 roku. - Nie jest to droga budowana wyłącznie z myślą o obsłudze komunikacyjnej Światowych Dni Młodzieży, ponieważ została już znacznie wcześniej umieszczona w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Miasta Krakowa. W połączeniu z inwestycją Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, czyli budową odcinka pod węzłem Rybitwy, oraz kontynuacją tej drogi w gminie Wieliczka, będzie to trasa doprowadzająca ruch do S-7 – zaznacza Michał Pyclik, Rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Nowa inwestycja w znacznym stopniu poprawi funkcjonalność Krakowskiego Węzła Drogowego i usprawni dojazd od północnej części Wieliczki do Węzła S-7. Odciążone zostaną lokalne drogi w kierunku Krakowa. Kierowcy odetchną z ulgą, gdyż takie rozwiązanie pozwoli uniknąć korków, a sama podróż stanie się szybsza, bardziej komfortowa i bezpieczna.
Oddanie drogi do użytkowania pozwoli także na rozwój sąsiadujących ze sobą stref gospodarczych położonych na terenie Gminy Krakowa (Rybitwy) i Wieliczki (powstająca Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej). To wiąże się z kolei z rozwojem gospodarczym okolicy, która stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Na inwestycji zyskają również okoliczni mieszkańcy, którzy odzyskają spokój i ciszę za oknem z związku ze zmniejszeniem się ruchu samochodowego w ich okolicy. Rozwój stref gospodarczych pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy, co obniży poziom bezrobocia.

- W ramach zadania wykonaliśmy drogę w krawężnikach kamiennych o długości ok. 1300 m i szerokości 7 m. Na odcinku końcowym droga rozwidla się na dwie łącznice tworząc połączenie z Węzłem Rybitwy na drodze S7. Wykonaliśmy ok. 300 m ciągu pieszo-rowerowego oraz 1000 m ścieżki rowerowej, które zostały oddzielone od drogi pasem dzielącym oraz barierą ochronną – informuje Michał Nosek, Kierownik Budowy, Skanska. Wzdłuż drogi powstało oświetlenie. - W ramach prac wykonaliśmy również skanalizowane skrzyżowanie, dwie drogi serwisowe dla obsługi pobliskich terenów oraz ekrany akustyczne na odcinku 120 metrów. Droga została odwodniona za pomocą kanalizacji deszczowej.