Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-06 15:10:12 przez system

Brzesko: schwytano „benzynowych” rabusiów

Kradzież paliwa, pościg policyjny, spowodowanie dwóch kolizji drogowych, przekroczenie prędkości to tylko niektóre zarzuty wobec mieszkańców województwa śląskiego

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzesku został zaalarmowany przez pracowników jednej ze stacji benzynowych w gminie Dębno, że dwóch mężczyzn poruszających się Fiatem Punto skradło 90 litrów oleju napędowego. Mężczyźni wlali paliwo do pojemników w bagażniku Fiata i uciekli w kierunku Brzeska. Według relacji zgłaszającego na pojeździe sprawców były zamontowane tablice rejestracyjne o stołecznym wyróżniku.

Policjanci, patrolujący Brzesko, natychmiast podjęli obserwację głównych szlaków komunikacyjnych miasta. Na jednej z ulic nieumundurowani funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego zauważyli fiata punto, który odpowiadał opisowi, z jedną różnicą – tablice rejestracyjne miały wyróżnik województwa śląskiego. Mimo to policjanci postanowili zatrzymać ów pojazd do kontroli. Kierowca fiata nie zastosował się do podanego sygnału nakazującego zatrzymanie i podjął ucieczkę w kierunku autostrady A4, a następnie autostradą w stronę Krakowa. Brzescy policjanci podjęli pościg za mężczyznami; rozwijana prędkość dochodziła momentami do 180 km/h. Na terenie powiatu wielickiego kierowca fiata nie zapanował nad swoim samochodem i spowodował kolizję, uderzając w bariery dźwiękochłonne.

Policjanci zatrzymali dwóch siedzących w pojeździe mieszkańców województwa śląskiego, w wieku lat 31 i 39; obaj byli wcześniej wielokrotnie karani za różne przestępstwa. W samochodzie ujawnione zostały plastikowe pojemniki, do których wlane zostało skradzione wcześniej paliwo.

Bezpośrednio po zatrzymaniu mężczyźni nawzajem oskarżali się o to, który z nich kierował fiatem. Jak się okazało – nie bez przyczyny. Jeden z zatrzymanych był nietrzeźwy (miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu), drugi zaś posiadał dwa czynne, sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Dodatkowym zachowaniem, które miało utrudnić ustalenie osoby prowadzącej samochód, była próba przesiadania się w inne miejsce. Żaden z zatrzymanych nie był w posiadaniu dokumentów pojazdu.

Kiedy funkcjonariusze wykonywali czynności na autostradzie, zatrzymał się przy nich kierowca innego samochodu, informując, że uciekający fiatem punto na odcinku od Brzeska uderzyli w jego pojazd.

Policjanci zatrzymali obu sprawców i przewieźli do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Mundurowi prowadzą intensywne czynności, ustalając zakres odpowiedzialności obu mężczyzn za wykroczenia i przestępstwa.