Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-02 21:42:30 przez system

Brzesko: wysyp spraw, związanych z narkomanią

W pierwszym półroczu 2015 roku brzescy śledczy przeprowadzili 17 postępowań przygotowawczych, których przedmiotem były środki odurzające. W prowadzonych sprawach łącznie stwierdzono 261 czynów przestępczych, które udowodniono 27 podejrzanym. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze zlikwidowali trzy uprawy konopi indyjskiej.

Łącznie w bieżącym półroczu zabezpieczono 766 g marihuany (wliczając w to rośliny, które przelicza się na gotowy produkt), 14 g amfetaminy oraz 8 metaamfetaminy. Zestawienie to wynika ze statystyki, którą wygenerowano z materiałów prowadzonych postępowań przygotowawczych przez policję, przede wszystkim głównie z jej pracy operacyjnej.

Jest jeszcze tzw. "ciemna liczba" przestępstw. Oznacza to, że pewna ilość przestępstw w ogóle nie jest zgłaszana organom ścigania. Wynika to między innymi z faktu, iż odpowiedzialności karnej podlegają obydwie strony uczestniczące w zakazanym przez prawo procederze, tak jak jest to przewidziane w przypadku produkcji, obrotu czy dystrybucji środków o działaniu narkotycznym.

Grono uczestników jest bardzo szczelne i są to osoby, które są uzależnione od środków odurzających oraz osoby, które z handlu tymi zakazanymi środkami uczyniły sobie stałe źródło dochodu. Najszybciej rozwija się grono osób uzależnionych i one napędzają narkobiznes. Tak więc praca operacyjna i dochodzeniowo-śledcza policji jest niezmiernie utrudniona, gdyż trudno jest o uzyskanie dowodów w postaci zeznań świadków.