Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-02-13 14:18:14 przez system

Budka lęgowa – prawdziwy symbol Walentynek

Już od trzech lat Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka postuluje, aby przywrócić właściwy symbol Święta Miłości. Chcemy, aby znakiem Walentynek stała się budka lęgowa, w miejsce cynicznego i plastikowego balonika na druciku – mówi Waldemar Domański, Miotacz Idei Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka.

Jak głosi legenda od połowy lutego słychać w Polsce miłosny śpiew ptaków dlatego 14 lutego nasi pradziadowie rozpoczynali budować budki lęgowe dla pierzastego drobiazgu.

Wraz z upływem czasu, mieszania się kultur oraz emigracją, ten obyczaj powędrował w świat i po wiekach, wykoślawiony powrócił do naszego kraju. Czas powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji. W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich treli.

Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do Krakowa na Walentynki z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka. W tym roku połączyliśmy siły z MPO, które od kilku lat wspiera Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka oraz fruwających braci mniejszych budkami lęgowymi zbudowanymi z materiałów odzyskanych z krakowskich... śmieci – dodaje Waldemar Domański

14 lutego o godz. 12.00 pod Magistratem (plac Wszystkich Świętych 3/4) samochodu MPO będą rozdawane… domki dla ptaków. Za darmo.

MPO Kraków odbiera od mieszkańców miasta odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Idea jest jedna: drewno ma wrócić do użycia.
Z takich części powstają budki lęgowe dla ptaków i karmniki. W ten sposób w zeszłym roku wybudowano 300 budek lęgowych dla jerzyków, 200 dla sikorek oraz 100 karmników.

Zobacz jak było w zeszłym roku: https://www.youtube.com/watch?v=R3Pr4-P0QXI

Idee Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka pofrunęły na Śląsk. 18 lutego w Katowicach odbędzie się walentynkowy montaż budek lęgowych. Projekt objął swoim patronatem Prezydent Miasta Katowice.

W wyniku działalności Asocjacji na przestrzeni kilku lat zawisło blisko 5000 budek lęgowych.

W prasie ukazał się komunikat, że ornitolodzy zaobserwowali powrót dużych stad wróbli.
Ostatnio media podał, że sikorki ratują krakowskie kasztanowce, przed motylem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem:

Link: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,20896554,male-ptaki-wracaja-do-miasta-i-zjadaja-szkodnika-szrotowka.html#BoxLokKrakLink