Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-02-27 19:14:05 przez system

Cała Małopolska czci pamięć o Wyklętych

Kraków, Tarnów, ale też Proszowice, Brzesko, Wieliczka czy Niepołomice. W prawie wszystkich miastach województwa dziać się będzie wiele w związku z przypadającym w niedzielę 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kraków
O godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Bazylice Mariackiej w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Po mszy, o godzinie 13.00 z Rynku Głównego wyruszy Marsz Pamięci, który zakończy się w Parku im. dra Henryka Jordana. Tam, o godzinie 13:40 będzie miało miejsce odsłonięcie pomników pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług" i majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka" w Galerii Wielkich Polaków XX w. Podsumowaniem uroczystości będzie koncert w klubie Rotunda (godz. 15.00).

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych warto również udać się do Muzeum AK, w którym można podziwiać wystawę „Niezłomni / historie wyklęte". Z okazji święta, w niedzielę wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.

Na wystawie można zobaczyć archiwalne zdjęcia i pamiątki po działaczach antykomunistycznego podziemia. W styczniu Muzeum AK ogłosiło zbiórkę pamiątek „Odkrywamy Niezłomnych". Jak podkreślił Piotr Makuła, kurator wystawy, akcja okazała się bardzo udana, ponieważ dzięki niej w gablotach znalazły się przedmioty nigdy wcześniej nie pokazywane publicznie – rodzinne pamiątki i osobiste dokumenty. W ten sposób na wystawę trafiła m.in. pluszowa małpka ofiarowana w więzieniu Hannie Wysockiej ps. „Perełka" – łączniczce krakowskich struktur WiN. – Dzięki tej inicjatywie Muzeum przemówi poprzez autentyczne przedmioty i jeszcze bardziej zbliży zwiedzających do historii „Wyklętych" – zaznaczył Janusz Mierzwa.

„Niezłomni / historie wyklęte" to również wystawa multimedialna. Znajdują się na niej wywiady przeprowadzone ze świadkami historii i zrealizowane przez Krakowską Szkołę Filmową. Odwiedzający mogą również posłuchać archiwalnych nagrań z procesów. W przestrzeni wystawy znajdują się też portrety wykonane przez Dariusza Paczkowskiego w technice graffiti. Jego prace można zobaczyć w kanale YouTube Muzeum AK pod adresem: www.youtube.com/watch?v=C6DeiZkbf4M.

Wieliczka
11.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Odrodzenia Polski z udziałem Orkiestry Dętej "Podstolice";
9.00-17.00 - I Wielicki Turniej Piłki Nożnej ku czci Żołnierzy Wyklętych na boisku sportowym Orlik przy Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce.

W tym dniu przedstawiciele wielickiej młodzieży będą rozpowszechniać publikację pt. "Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944-1964" napisaną przez historyków, znawców tematu, często spokrewnionych z Żołnierzami Niezłomnymi. Fundusze na druk publikacji młodzi ludzie zebrali samodzielnie, otrzymali także wsparcie finansowe Gminy Wieliczka. Wolne datki zbierane 1 marca br. zostaną przekazane na działanie Fundacji "Łączka", która prowadzi prace ekshumacyjne i identyfikacyjne Bohaterów oraz wszelkie działania zmierzające do przywrócenia należnego szacunku i honoru Żołnierzom Wyklętym - Niezłomnym. Będą zbierane również podpisy pod petycją, która jest wyrazem aprobaty dla działań prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prowadzącego ekshumację na cmentarzu wojskowym na Powązkach w tzw. Kwaterze "Ł" (Łączka), gdzie w bezimiennych dołach śmierci leżą Bohaterowie podziemia antykomunistycznego.

Niepołomice
godz. 13.00 Msza św. w kościele parafialnym w Niepołomicach
godz. 14.00 Spotkanie pod pomnikiem w Parku Miejskim
- wysłuchanie hymnu narodowego Polski
- okolicznościowe wspomnienie o bohaterach tamtych czasów
- składanie wiązanek kwiatów przez władze miasta oraz przedstawicieli szkół i organizacji gminnych
- wysłuchanie wiązanki melodii patriotycznych
godz. 14.45 - projekcja filmu pt. „Generał Nil” - w reż. Ryszarda Bugajskiego, w roli głównej Olgierd Łukaszewicz. Film odbędzie się w sali koncertowej na I piętrze Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa

Brzesko
1 marca nauczyciele i młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Jednostki Strzeleckiej 2059 im. płk. Andrzeja Hałacińskiego przeprowadzą pod kościołami oraz na terenie miasta Brzeska kwestę na ekshumacje i identyfikację Żołnierzy Wyklętych.
Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka oraz społeczność Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka zapraszają na uroczysty apel pamięci Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!, który odbędzie się w sobotę 7 marca o godz.16.30 w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku. Wstęp wolny.

Proszowice
1 marca o godz. 17.30 w Centrum Kultury i Wypoczynku odbędzie się spektakl słowno-muzyczny „Mieć skrzydła i korzenie” w wykonaniu uczniów kl. 3a Gimnazjum w Proszowicach