Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-19 15:11:35 przez system

Car-sharing w Krakowie coraz bliżej

Na przełomie 2016 i 2017 roku planowane jest ogłoszenie przetargu w sprawie uruchomienia wypożyczalni samochodów elektrycznych w Krakowie. Miasto jest już po wstępnych rozmowach z zainteresowanymi firmami. Do dialogu zgłosiło się dwanaście podmiotów z czego sześć spełniło wymogi formalne.

Na przełomie czerwca i lipca tego roku zostały przeprowadzone rozmowy z firmami, interesującymi się obsługą krakowskiego car-sharingu. Tematem spotkań było omówienie wstępnych zasad świadczenia usługi miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych.

Obecnie planowane jest uruchomienie usługi wypożyczalni car-sharing wewnątrz II obwodnicy Krakowa oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Docelowo usługa może obejmować teren całego miasta. Zgodnie z założeniami, samochody na prąd będą zeroemisyjne, wielkoseryjne z możliwością użytkowania przez cały rok.

Doświadczenia wdrożeń systemu na świecie pokazują, że użytkownicy car-sharing chętniej realizują potrzeby transportowe za pomocą komunikacji miejskiej lub rowerów miejskich. Po dołączeniu do usługi 25 proc. użytkowników rezygnuje z zakupu nowego pojazdu i jeździ o 44 proc. mniej niż przeciętni kierowcy, 15 proc. całkowicie rezygnuje z własnego samochodu, ok 50 proc. korzysta z komunikacji miejskiej a 25 proc. częściej wybiera rower jako środek transportu.

Jak pokazują dane z rynku niemieckiego czy włoskiego, jeden pojazd car-sharingowy może zastąpić nawet 17 samochodów prywatnych, co w znaczący sposób przyczynia się do uwolnienia miejskich powierzchni parkingowych. Użytkownicy car-sharingu jeżdżą średnio o 31 proc. mniej niż kiedy korzystają z prywatnego auta, a do atmosfery wydobywa się znacznie mniej szkodliwych substancji. Statystycznie, samochód prywatny jest użytkowany średnio przez zaledwie 1 godzinę dziennie. Auto użytkowane w systemie car-sharing zwiększa tę efektywność do 8 godzin.

Wdrożenie efektywnego systemu car-sharing oznacza udostępnienie mieszkańcom usługi znacznie polepszającej jakość dostępnych rozwiązań komunikacyjnych i szansę na długofalowe radykalne zmniejszenie problemów związanych z parkowaniem pojazdów.

Car-sharing to również wymierne korzyści środowiskowe – ograniczenie czasu podróży miejskich, urbanizacyjne – odblokowanie centrum miasta, wizerunkowe – usługa car-sharing zaprojektowana z myślą o prostocie obsługi, buduje obraz miasta nowoczesnego i otwartego na zmieniające się potrzeby komunikacyjne społeczeństwa mobilnego.

Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono system bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich, a obecnie jest pionierem w kwestii wprowadzenia najnowocześniejszych rowerów czwartej generacji. System car-sharing cieszy się w Europie coraz większą popularnością. Kraków może stać się jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym zostanie uruchomiona miejska wypożyczalnia tego typu.