Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-10-14 08:01:57 przez system

Cmentarz na Glinniku-zakończono prace remontowe

Cmentarz w krakowskich Przegorzałach, zwany „Glinnikiem”, to miejsce szczególne. To tu w latach 1939-1944 władze niemieckie przeprowadziły masowe egzekucje Polaków. Ofiary miały pozostać bezimienne, a miejsce ich pochówku nieznane. Jak podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przywracanie pamięci o tym, co wydarzyło się na „Glinniku”, ma wymiar symboliczny.

Dbając o to miejsce, oddajemy godność spoczywającym tu ofiarom. Dzięki przeprowadzonemu remontowi cmentarz na „Glinniku” zyskał należyty kształt, a pomordowani Polacy zostali uczczeni. Wspólnie przywracamy pamięć o tym miejscu. Ważne, by udało się nam jeszcze przywrócić imiona tym, których tu rozstrzelano – mówił wojewoda.

Ekshumacje
W latach 2013-2015 – dzięki współpracy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie – przeprowadzono prace archeologiczne obejmujące ekshumacje szczątków 125 ofiar odnalezionych na „Glinniku”. Szczątki te zostały uroczyście pochowane pod płytą pomnika upamiętniającego zabitych.

Remont cmentarza
Po zakończeniu czynności ekshumacyjnych na przełomie lat 2016-2017 został przeprowadzony remont cmentarza, obejmujący konserwację i odrestaurowanie pomnika głównego, wymianę nawierzchni przed pomnikiem, konserwację schodów wejściowych, prace związane z zielenią oraz wykonanie napisu na ścianie pomnika ku czci pochowanych tam ofiar. Koszt tych prac wyniósł ponad 400 tys. złotych i pokryty został z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 13 października 2017 roku remont został zakończony.

Przywracanie imion trwa nadal
Prace na „Glinniku” będą kontynuowane. W przyszłym roku będzie je prowadziło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Krakowie. Wówczas zostaną przebadane obszary, w których w latach 2013-2015 nie wykonywaliśmy jeszcze badań, a które również mogą być miejscem pochówku. Jednocześnie przypominamy, że bliscy osób, co do których istnieje prawdopodobieństwo pochówku na terenie „Glinnika”, mogą przekazywać materiał genetyczny, co pozwoli zidentyfikować – dotychczas bezimienne – ofiary. Więcej informacji na ten temat:

<http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=glinnik>