Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-23 14:48:53 przez system

Coraz trudniej oszukać „na wnuczka”

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy próbowali oszukać 70-letnią mieszkankę powiatu wielickiego. Sprawcy wpadli, gdy czekali przed drzwiami po odbiór pieniędzy.

W czwartek 18 sierpnia dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce odebrał telefon od 70-letniej kobiety, która powiadomiła, że przed jej domem czeka dwóch młodych mężczyzn - prawdopodobnie oszustów, celem odebrania od niej pieniędzy, jakie miała przekazać dla członka rodziny.

Po kilku minutach na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego. Zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 22 i 23 lat, mieszkańców ościennego województwa, którzy wykorzystując legendę „na wnuczka” usiłowali doprowadzić kobietę do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi w kwocie 50 000 zł. Niewątpliwie prawidłowa i właściwa reakcja mieszkanki, jak również szybkie powiadomienie Policji umożliwiło zatrzymanie sprawców. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, gdzie przedstawiono im zarzuty. W obu przypadkach decyzją Prokuratora zastosowano wobec nich dozory policyjne. Nadal prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia innych pokrzywdzonych.

W związku z pojawiającymi się coraz częściej kradzieżami metodą „na wnuczka”, policjanci apelują o ostrożność i rozwagę, oraz o sprawdzanie tożsamości osób telefonujących z prośbą o pożyczenie środków pieniężnych. W szczególności przestroga dotyczy osób starszych, ponieważ oszuści żerują na łatwowierności i dobroci seniorów.