Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-28 12:36:40 przez system

Cristian Lanza w ICE Kraków

Słynny tenor na jedynym takim koncercie w Polsce

Dowiedz się kto stoi za największymi sukcesami Giuseppe Verdiego, a także czy tak dobrze znane bohaterki jego oper - Aida, Traviata, Lady Makbet - miały swoje pierwowzory w życiu. Poznaj tajemnice najsłynniejszego kompozytora operowego wszechczasów wraz z sławnym włoskim tenorem Cristianem Lanzą.

2 grudnia wnuk światowej sławy tenora i gwiazdy kina hollywoodzkiego Mario Lanzy wystąpi w ICE Kraków Congress Centre w koncercie Verdi i kobiety. Będzie to pierwsze spotkanie Cristiana Lanzy z polską widownią po wielkim sukcesie w najsłynniejszych filharmoniach Europy.

Widowisko w Krakowie czas zacząć
W czasie występu w Krakowie młody Lanza zaprezentuje najwięsze operowe dokonania cenionego na całym świecie kompozytora Giuseppe Verdiego. Spektakl Verdi i kobiety ujawni osobiste wspomnienia, listy i pamiętniki XIX-wiecznego włoskiego koncertmistrza.
Na scenie C. Lanzy towarzyszyć będą tak znamienici artyści jak Silvia Rampazzo, Aksana Yakushewich, Chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra pod batutą Marcina Wolniewskiego. W przerwie we foyer na uczestników koncertu będzie czekać wystawa obrazów, stanowiących projekty kostiumów operowych autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej.

Verdi zza kulis
Słynny kompozytor kojarzony jest przede wszystkim z wizerunkiem dystyngowanego starszego pana z siwą brodą w czarnym cylindrze. Zdawać by się mogło, że kobiety nie miały większego wpływu na jego życie i twórczość. Tymczasem było zupełnie inaczej... Śmierć pierwszej żony omal nie doprowadziła młodego Verdiego do zarzucenia komponowania. Jak dalej potoczyły się losy kompozytora, komu zawdzięcza swoje największe sukcesy, kto był dla niego wsparciem i inspiracją, odpowiedzi na te pytania pojawią się podczas koncertu Verdi i kobiety. Arie, duety i najpiękniejsze chóry z oper przeplatać się będą z fragmentami jego listów, które przez całe życie pisał do swoich przyjaciół i opiekunów. Obok kobiet towarzyszących Verdiemu w życiu na scenie pojawi się cała plejada najbardziej znanych bohaterek jego dzieł, w tym walcząca o swoje uczucie Aida, przeżywająca pierwszą niewinną miłość Gilda (Rigoletto), zraniona Desdemona (Otello), królująca w paryskich salonach Violetta (La Traviata) czy przebiegła Lady Makbet.

Cristian śladami słynnego dziadka
Urodzony w Rzymie młody Lanza z wielkim powodzeniem pielęgnuje rodzinne tradycje muzyczne, koncertując w najsłynniejszych salach w Europie. Krytycy często porównują jego głos do lirycznego brzmienia głosu Mario Lanzy, jednak sam Cristian wielokrotnie podkreśla, że nie łatwo jest dorównać tak znakomitemu dziadkowi.

Mario Lanza i jego przygoda z Hollywood
Dziadek Cristiana, Mario Lanza, a właciwie Alfredo Arnold Cocozza to hollywoodzki aktor i tenor znany zarówno jako gwiazda Opery w Nowym Orleanie jak i pieśniarz przebojów radiowych Be My Love oraz Because You're Mine. Za swoje liczne osiągnięcia przyznano mu dwie gwiazdy na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Urodził się w 1921 roku w Filadelfii w rodzinie włoskich imigrantów. Kariera, którą rozpoczął jako 16-latek od współpracy z Operą w Filadelfii prężnie rozwinęła się na przestrzeni lat 40. i 50. XX wieku. Dzięki współpracy z słynnym dyrygentem Siergiejem Kuseckim otrzymał sypendium dla zdolnej młodzieży i zdobył wykształcenie w Berkshire Music Center Tanglewood
w Massachusetts. W latach późniejszych rozwinął swoją karierę i umiejętności w czasie występów w Operze Pucciniego, Operze w Rzymie i w La Scali oraz udziałom w filmach The Great Caruso, That Midnight Kiss, The Toast of New Orleans. Uczestniczył również w programach Radia CBS i w wojennych przedstwieniach On the Beam i Winged Victory.

Wydarzenie Verdi i kobiety na facebook'u:
https://www.facebook.com/events/669385216558132/
Dodatkowe informacje na temat Cristiana Lanzy:
http://christianlanza.de/

Informacje o Mario Lanzy:
http://www.mariolanzatenor.com/
Zapraszamy również do wysłuchania Mario Lanzy przebojów:
https://www.youtube.com/watch?v=MxNnBflC98A
https://www.youtube.com/watch?v=j86MXFE80zE