Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-05-11 21:28:34 przez eb

Czarne chmury nad uchwała antysmogową

Były wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz (partia Porozumienie) napisał na Facebooku: Czarne chmury nad Małopolska i nad całą Polską? Od wielu miesięcy mówię, że Pis odpuści uchwałę antysmogową i politykę czystego powietrza. To zapowiadały wystąpienia wielu lokalnych polityków tej partii i mocne wyhamowanie dotychczasowych działań. I niestety stało się. Zarząd województwa łódzkiego przedstawił uchwałę która rozluźnia dotychczasowe przepisy w tym regionie! Nie możemy pozwolić, żeby w naszym województwie zaprzepaszczono to co wspólnie osiągnęliśmy. Apeluje do Wszystkich, brońmy czystego powietrza dla Małopolan.

Posłowie, w tym Stanisław Bukowiec i samorządowcy Porozumienia apelują do sejmiku wojewódzkiego o utrzymanie rygorystycznej uchwały antysmogowej.

Tymczasem wiele samorządów, np. gmina Budzów, Raba Wyżna czy Mędrzychów chce złagodzenia uchwały bądź przynajmniej odłożenia jej w czasie. o Powodów jest wiele: szalejąca inflacja, wojna za nasza wschodnią granicą, skutki długotrwałej epidemii – to chyba najważniejsze z nich.

Niepokój członków Porozumienia wynika stąd, że na wniosek Stowarzyszenie Otwarta Wieliczka. Zarząd Województwa będzie się musiał wkrótce zająć uchwałą antysmogową. Przypomnijmy, że przewiduje ona, że do końca przyszłego roku mają zniknąć w całej Małopolsce tzw. kopciuchy, czyli piece centralnego ogrzewania na węgiel i koks.

Partia Porozumienia urządziła w Krakowie briefing prasowy w tej sprawie, podczas którego gorąco apelowano o to by nie zaprzepaścić 6 lat starań.