Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-25 21:35:01 przez system

Czesak zastąpi Prezydenta w Parlamencie Europejskim

Edward Czesak został posłem do Parlamentu Europejskiego. Zastąpi Andrzeja Dudę, który od poniedziałku 25 maja od godz. 18 jest oficjalnym już prezydentem-elektem.

Podczas ubiegłorocznych wyborów lider tarnowskich struktur Prawa Sprawiedliwości miał czwarty wynik na liście tej formacji – pierwszy niemandatowy. Zgodnie z polskim kodeksem wyborczym oraz prawem unijnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu posła do PE, a to ma miejsce w momencie wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta, jego miejsce zajmuje kandydat na liście z kolejnym wynikiem.

Kiedy Edward Czesak wyjedzie do Brukseli? Najpóźniej zostanie posłem w sierpniu (8 sierpnia jest posiedzenie PE), ale zdaniem niektórych znawców prawa konstytucyjnego, nastąpi to wcześniej – już w czerwcu tego roku.

Zatem po kilkuletniej przerwie region tarnowski znowu będzie miał swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim. W latach 2007 – 2009 była nim Urszula Gacek, tarnowska działaczka PO, dzisiaj konsul w Nowym Jorku. Zastąpiła wtedy Bogdana Klicha, który zrezygnował z mandatu i został ministrem obrony narodowej.