Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-18 16:01:43 przez system

Czy pod Wawelem stanie pomnik AK?

Weź udział w internetowej zbiórce funduszy na wyjątkowy pomnik Armii Krajowej w Krakowie. Inicjatorem akcji jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Na budowę potrzeba 300 tys. zł, zebrano ponad 230 tys. Zbiórka trwa do 19 kwietnia.

Celem projektu „Wstęga Pamięci” jest budowa pomnika poświęconego Armii Krajowej. Ma powstać w eksponowanymi miejscu – nad Wisłą, u stóp Wawelu.

– Pomnik będzie miał lekką formę wstęgi, w kształcie granic II Rzeczpospolitej z 1939 roku. Wstęga wznosi się, symbolizując wzrastający opór Armii Krajowej. Wewnątrz pomnika będzie miejsce dla spotkań, uroczystości i innych wydarzeń związanych z AK – mówi Alexander Smaga, projektant pomnika.

Kamień węgielny pomnika stanowi ziemia z kilkudziesięciu najważniejszych pól bitewnych Armii Krajowej. Inicjatywę objęli patronatem prezydent RP i prezydent miasta Krakowa. Wspiera ją również Surge Polonia, marka odzieży patriotycznej i oficjalny partner Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Pomnik będzie miał wyraziste przesłanie i otwartą formę, stanie także w eksponowanym miejscu. Będzie „Wstęgą Pamięci” łączącą pokolenia. To wspaniały pomysł na upamiętnienie Armii Krajowej i wartości, o które walczyli jej żołnierze – mówi Wojciech Setny, prezes Surge Polonia.

Jak wesprzeć budowę pomnika? Fundusze zbierane są w akcji crowdfundingowej na stronie www.polakpotrafi.pl. Na realizację „Wstęgi Pamięci” potrzebna jest kwota 300 tys. zł. Obecnie udało się zebrać 230 295 tys. Zbiórka trwa do 19 kwietnia. Imiona i nazwiska darczyńców zostaną wygrawerowane na tablicy, która zostanie ustawiona w Ogrodzie Pamięci wokół pomnika.

Więcej informacji o akcji zbierania funduszy na Pomnik AK na stronie www.popieramak.pl.