Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-11-03 12:07:23 przez DML

Czy TAURON Arena będzie szpitalem rezerwowym?

Każdego dnia rośnie liczba zachorowań na SARS-COV-2. Miasto Kraków rozpoczęło przygotowania mające na celu znalezienie właściwego obiektu przeznaczonego na szpital rezerwowy w walce z pandemią. Obejrzano już TAURON Arenę Kraków, a także Karcher Halę Cracovii.

Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta Krakowa wraz z wojewodą małopolskim obejrzeli dziś TAURON Arenę, gdzie rozważane są pewne pomieszczenia, które można byłoby udostępnić pacjentom ze schorzeniem COVID-19.

To była bardzo robocza wizyta – ona oczywiście o niczym nie przesądza. Natomiast pewne kierunki dalszych prac zostały określone. – mówi Andrzej Kulig. – Będą teraz miały miejsce robocze spotkania z ekspertami technicznymi, którzy będą badali możliwość stworzenia wariantów (...) pozwalających ostatecznie przesądzić, czy obiekt TAURON Areny będzie mógł się nadawać na tymczasowy szpital.

Zwrócono uwagę na to, że szpitale nie są przygotowane na tak gwałtowny wzrost liczby zachorowań spowodowany koronawirusem, poza tym są miejscem przebywania pacjentów z innymi schorzeniami, którzy nie mogą zrezygnować z hospitalizacji.

Kolejnym obiektem rozważań jest Karcher Hala Cracovii, ale nie jako szpital rezerwowy, a raczej izolatorium pod opieką medyczną dla tych pacjentów, którzy wychodzą ze szpitala w pełnym rygorze i mogą przebywać pod lżejszym nadzorem.

Przypominamy, że podobne rozmowy prowadzone były już na początku października. Dr Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego stwierdził, że rządzący skupiają się przede wszystkim na zwiększeniu ilości łóżek w szpiatalach, nie wprowadzając żadnych środków zaradczych. Według jego opinii należałoby się zatem zastanowić nad wyborem hali – właśnie np. TAURON Areny – gdzie będą leczyli się chorzy na SARS-COV-2.

Krakowskie media uznały wypowiedzi dra Jędrychowskiego za „szokujące”, podczas gdy w niespełna miesiąc później to, co „szokujące” stało się faktem.

Info: UM Kraków