Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-19 15:35:12 przez system

Dekoracje świąteczne według nowej koncepcji

Już w przyszłym tygodniu w Krakowie rozbłysną pierwsze świąteczno-noworoczne dekoracje. W tym roku ozdoby będą wykonane według nowej koncepcji artystycznej, nawiązującej do motywów etnograficznych Małopolski

Dekoracje pojawią się w centrum miasta – na drzewach rosnących przy Rynku Głównym oraz na ulicach odchodzących o najważniejszego placu w Krakowie. Drzewa rozbłysną też na najważniejszych placach miejskich – placu Centralnym, alei Róż, w Rynku Podgórskim, na placu Wolnica i Inwalidów.

W tym roku motywem wiodącym dekoracji świątecznej i noworocznej będą krakowskie bańki w kolorystyce czerwonej. Tego rodzaju motywy pojawią się zarówno w formie ozdób dwóch drzewek choinkowych na Rynku Głównym i Placu Wszystkich Świętych, jak również w formie przestrzennej, dużych trzymetrowych baniek, które zostaną umieszczone na rynkach i placach miejskich. Bańki ozdobią Rynek Główny, plac Szczepański, Mały Rynek oraz ronda Mogilskie i Grunwaldzkie. Barwa dekoracji będzie nawiązywała do małopolskiej palety kolorystycznej, która ma swoje źródło jeszcze w średniowiecznym kościele i barokowej siedzibie szlacheckiej.

Dekoracja świąteczna, nawiązująca do tradycji krakowskich i motywów zaczerpniętych z etnografii regionu, pojawi się również na słupach oświetleniowych, drzewach i girlandach nad ulicami. Specjalna świąteczna iluminacja zostanie zamontowana na najważniejszych krakowskich mostach i estakadach. Podświetlone będą mosty Zwierzyniecki, Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, a także estakada na al. 29 Listopada.

Natomiast ronda i place miejskie będą zdobiły świetlne anioły, a w uzupełnieniu dekoracji karnawałowej pojawią się cztery stylizowane smoki wawelskie. Pięciometrowe smoki zostaną zainstalowane pod Wawelem od strony pl. Idziego, w al. Róż, na alejach Trzech Wieszczów (skrzyżowanie z ul. Piłsudskiego) i na Plantach Krakowskich (okolice przejścia Lubicz – Basztowa). W ten sposób dekoracja połączy motywy świąteczne, karnawałowe, krakowskie i regionalne.

Nie zabraknie też na Rynku Głównym tradycyjnych Krakowskich Szopek. W tym roku restauratorzy z tej części miasta będą mogli za zgodą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wypożyczyć szopki i umieścić je w swoich ogródkach kawiarnianych.