Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-28 22:22:53 przez system

Diecezja podejmuje symbole ŚDM

Szkoły, szpitale, zakłady karne, wiele kościołów – to tylko niektóre miejsca, w których zagoszczą oryginalne Symbole Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja krzyża ŚDM i ikony w diecezji tarnowskiej odbędzie się w dniach 1-13 maja.

Symbole ŚDM zostaną podjęte przez delegację młodych wraz z koordynatorem ŚDM ks. Pawłem Górskim w Gnieźnie. Stamtąd zostaną przewiezione do Limanowej, gdzie diecezjalna peregrynacja rozpocznie się Eucharystią pod przewodnictwem bpa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

– Rekolekcje, jakimi są Światowe Dni Młodzieży, muszą być poprzedzone przygotowaniem przede wszystkim duchowym – mówi ks. dr Paweł Górski. – Jednym z najważniejszych elementów takiego przygotowania jest peregrynacja znaków ŚDM. Zwyczajem już jest, że w roku poprzedzającym to wielkie wydarzenie, symbole gości kraj będący gospodarzem – i dodaje – liczymy na to, że młodzi i nie tylko, skupią się wokół tych znaków. Będzie to czas na refleksję, na uwielbienie Krzyża i Matki Najświętszej. Mamy nadzieję, że będzie to mobilizacja do jeszcze większego włączenia się w przygotowania i do samego udziału w ŚDM. -

Ikona i Krzyż wędrować będą po całej diecezji – w każdym z okręgów będą gościć dokładnie 24 godziny. W tym czasie odwiedzą między innymi parafie, szkoły, szpitale, Domy Pomocy Społecznej oraz zakłady karne. Jak podkreślają członkowie Diecezjalnego Zespołu ds. przygotowań ŚDM, jest to najlepsza okazja, by z krzyżem podarowanym przez Jana Pawła II młodym w 1985 roku i ikoną, która do niego dołączyła w 2003, spotkać się w tak bezpośredni sposób. Na tę okazję czekają młodzi z całej diecezji.

– Aż ciężko mi sobie wyobrazić, że to dokładnie ten sam Krzyż i Ikona, te symbole, które od 30 lat dźwigają ludzie z całego świata. Nawet trochę mnie to przerasta, paraliżuje – mówi Adam z Wadowic Górnych. – To jest jeden z powodów, dla których chcę się pojawić na peregrynacji, żeby móc to zobaczyć. Może jestem trochę jak św. Tomasz, bo ja też potrzebuję doświadczyć tej obecności – obecności Chrystusa, Jego symbolu, Krzyża ŚDM – dodaje.

Peregrynacja zakończy się uroczystą mszą świętą w Tarnowie, której przewodniczyć będzie bp Leszek Leszkiewicz. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota grekokatolicka.

Szczegółowy plan peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży w okręgu bocheńskim:

8 maja
17.30 - powitanie symboli ŚDM na Placu Sanktuaryjnym przy Bazylice św. Mikołaja Bpa w Bochni,
18.00 - uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Leszka Leszkiewicza,
21.00 - Apel,
22.00-6.00 - całonocne czuwanie poszczególnych parafii okręgu bocheńskiego przy symbolach.

9 maja
9.00 - Msza Święta dla Gimnazjum nr 1 i wyjście symboli do szkół średnich i Gimnazjum nr 2,
15.00 - Godzina Miłosierdzia w parafii św. Pawła Apostoła w Bochni,
15.30 - pożegnanie symboli ŚDM.

Angelika Biernat