Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-14 15:43:26 przez system

Diecezjalne Święto Rodziny

Rodziny z całej diecezji tarnowskiej przybędą do Starego Sącza na wspólne spotkanie. W niedzielę, 19 czerwca, przy Ołtarzu Papieskim odbędą się centralne obchody Diecezjalnego Święta Rodziny. Podczas Mszy św. małżeństwa obchodzące jubileusz odnowią przyrzeczenia małżeńskie. Zaplanowano też festyn z atrakcjami dla dzieci, młodzieży i starszych. Będzie to również ważny dzień dla Starego Sącza, gdyż św. Kinga zostanie ogłoszona Patronką Miasta.

W niedzielę, 19 czerwca we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej będzie obchodzone Diecezjalne Święto Rodziny. - Będzie to dzień szczególnej modlitwy za rodziny i z rodzinami. W parafiach zostaną odprawione Msze Święte za rodziny, małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie. Główne obchody odbędą się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu - mówi ks. dr Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zaprasza do pielgrzymowania szczególnie małżonków obchodzących jubileusz zawarcia sakramentu małżeństwa. Msza Święta sprawowana na Ołtarzu Papieskim w intencji wszystkich rodzin rozpocznie się o godzinie 11.00. W czasie liturgii jubilaci reprezentujący całą diecezję uroczyście odnowią swoje przyrzeczenia małżeńskie. Z okazji jubileuszu małżeństwa będą mogły otrzymać specjalne błogosławieństwo od Biskupa Tarnowskiego.

Mszy św. będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Oprawę muzyczną liturgii przygotują Chór Parafialny im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu oraz Miejska Orkiestra ze Starego Sącza.

Na zakończenie Mszy św. pięć rodzin otrzyma diecezjalne medale „Dei Regno Servire” – „W służbie Królestwu Bożemu”.

- Ksiądz Biskup uhonoruje medalem małżonków, którzy wyróżniają się przeżywaniem swego małżeństwa oraz rodzicielstwa, świadectwem chrześcijańskiego życia oraz zaangażowaniem apostolskim w swoich wspólnotach parafialnych. Odznaczone małżeństwa reprezentują wielką rzeszę rodzin diecezji tarnowskiej, które starają się ofiarnie i z poświęceniem realizować swoje powołanie - dodaje ks. Banach.

Po zakończeniu uroczystości odbędzie się festyn rodzinny. Przewidziano m.in. zabawy i konkursy dla dzieci oraz rodzin, występy zespołów muzycznych, degustacje potraw regionalnych. Organizatorzy zatroszczyli się o przygotowanie cennych nagród w konkursach oraz w loterii fantowej. Wygrać będzie można m.in. pralkę, robota kuchennego i rower. Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe ufundowało pielgrzymkę dla małżonków zaś Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu ufundowało weekend w wilii Pogoń w Krynicy.

W czasie festynu wystąpią: laureaci dziecięcego sądeckiego Festiwalu Skowroneczek, Zespół Wzgórze Syjon z Czchowa, formacja Mrowca Band z Szaflar. Specjalnie dla dzieci przewidziano spektakl „Muzyczne podróże Wiolinki i Bemola”. Gwiazdą festynu będzie zespół Wawele z Janem Wojdakiem.

- Drogie rodziny. Chcecie dobrze spędzić niedzielę, pomodlić się o Boże błogosławieństwo i spotkać się z innymi rodzinami zapraszamy do Starego Sącza - mówi ks. Jan Banach.

Diecezjalne Święto Rodzin organizują: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu, Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.