Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-23 18:15:16 przez system

Dlaczego warto czytać książki?

Czytamy mało i mniej. Statystyczny Polak czyta jedną, półtora książki w ciągu roku. To zatrważający wynik, który mimo to nie prowokuje do myślenia nad zmianą nawyków. Być może wielu z nas wciąż nie docenia dobroczynnych skutków czytania bądź zwyczajnie nie jesteśmy ich świadomi. Przedstawiamy powody, dla których warto sięgać po literaturę częściej niż dotychczas!

Wzbogacamy słownictwo
Sięganie po różnego rodzaju literaturę - naukową, popularnonaukową, literaturę faktu czy beletrystykę, umożliwia dostęp do szerokiego zasobu słów. Ich przyswajanie wzbogaca nasze słownictwo. W efekcie, dzięki dużej znajomości różnorodnego słownictwa, mamy szansę więcej rozumieć, a także lepiej i sprawniej komunikować się.

Usprawniamy pamięć, rozwijamy wyobraźnię
Nabywanie nowych informacji to doskonała stymulacja dla naszego mózgu, który łączy je z dotychczas posiadaną wiedzą. Dzięki temu, nasze neurony są nieustannie przecierane oraz pobudzane do wysiłku. Nie od dziś wiadomo, że czytanie wpływa również na naszą wyobraźnię. Osoby, które często sięgają po książki, mają ją bardziej rozwiniętą niż ci, którzy robią to rzadko. Dobrze prosperująca wyobraźnia, bez wątpienia pozwala tworzyć lepsze i ciekawsze koncepcje, pomysły, wizualizacje, które przydatne są w wielu dziedzinach naszego życia.

Eliminujemy stres
Czytanie książek jest także doskonałym sposobem na relaksację. Zamiast bezowocnie spędzać godziny przy komputerze, lepiej poświęcić czas na lekturę - nawet godzinę dziennie. Doskonale sprawdza się na przykład czytanie przed snem – szczególnie jeśli chodzi o literaturę piękną. Te najbardziej angażujące książki, wymagające wyjątkowego skupienia i koncentracji, dobrze jest natomiast czytać w godzinach wcześniejszych, czyli wtedy, kiedy nasz mózg jest bardziej aktywny.

Stajemy się mądrzejsi!
Systematyczne sięganie po coraz to nowsze lektury, niewątpliwie poszerza nasze horyzonty myślowe, a tym samym wzbogaca naszą wiedzę oraz kształtuje sposób myślenia. Dzięki temu stajemy się mądrzejsi, kreujemy własne zdanie na różne tematy, formułujemy poglądy, a tym samym uczymy wypowiadać się w ciekawy i angażujący słuchacza sposób.

Lepiej piszemy
Czytanie to także sposób na lepsze, doskonalsze pisanie. Ten, kto trudni się tworzeniem różnego rodzaju treści, powinien bez wątpienia ,,wspomagać" swoje umiejętności właśnie poprzez czytanie książek. Dziennikarze, osoby prowadzące blogi czy po prostu pisarze, czyli wszyscy ci, którzy operują słowem pisanym, mają szansę wykonywać swój zawód jeszcze lepiej. Wystarczy systematyczna i, w miarę możliwości, różnorodna lektura.

Czytanie dla każdego
Jedyne, czego potrzebujesz, aby zacząć czytać, to chęci oraz motywacja. Dodatkowo, rozwój niektórych technologii sprawił, że czytanie jest dziś możliwe w wielu różnych, niedostępnych wcześniej formach. To na przykład e-booki oraz audiobooki, które znacznie zwiększą komfort Twojego czytania, a także umożliwią jego praktykowanie w różnych sytuacjach, nawet podczas jazdy samochodem.
(źródło: <http://tezeusz.pl/>)