Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-15 15:17:43 przez system

Dom Ronalda McDonalda otwarty

W środę 14 października Fundacja Ronalda McDonalda uruchomiła pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda, hotel wybudowany z myślą o rodzicach i opiekunach małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Ten nowoczesny obiekt będzie całkowicie bezpłatny dla swoich gości. Ideą powstania fundacyjnego Domu jest zapewnienie rodzinom komfortu i bliskości tak potrzebnych w trudnym czasie długotrwałej hospitalizacji dziecka.

Krakowski fundacyjny hotel, prawdziwy „Dom poza domem”, powstał z inicjatywy i środków finansowych Fundacji Ronalda McDonalda. Ta działająca w Polsce od 2002 roku organizacja pożytku publicznego skupia swoje działania na temacie profilaktyki onkologicznej, prowadząc m.in. ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci i finansując szkolenia lekarzy POZ we wczesnym wykrywaniu nowotworów.

Uruchomienie Domu Ronalda to efekt bliskiej współpracy Fundacji z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowopowstały hotel to obiekt o blisko 1400 m² powierzchni. Na dwóch nowocześnie zaaranżowanych kondygnacjach przygotowano na potrzeby gości nie tylko 20 komfortowych apartamentów z łazienkami, ale również doskonale zaprojektowaną część wspólną, na którą składają się m.in. kuchnia, duża jadalnia, przestronny salon wypoczynkowy oraz pokój zabaw dla dzieci.

- Otwarcie pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda to ogromny sukces Fundacji i wszystkich jej Przyjaciół. To dla nas szczególnie ważne, by rodzicom w naszym Domu towarzyszyło poczucie bezpieczeństwa i spokój. Dom pozwoli bliskim małych pacjentów w pełni skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu dziecka w trudnej walce z chorobą – mówi Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek.

Dom Ronalda McDonalda jest przykładem wielu modelowych rozwiązań budowlanych. Znaczną część energii elektrycznej na potrzeby Domu zapewnią panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań w zakresie izolacji cieplnych budynek ma ponadstandardowe parametry termiczne. W czasie procesu budowlanego inwestor zadbał o istniejącą na działce zieleń. Zachowano wszystkie wysokie drzewa, które mają nie tylko walor ozdobny, ale stanowią również naturalną barierę dla silnego promieniowania słonecznego. Rozbudowany system rekuperatorów ciepła, pompy ciepła, energooszczędne urządzenia uzupełniają technologiczną wartość tej proekologicznej inwestycji.

Krakowski Dom Ronalda McDonalda nie mógłby powstać bez wsparcia Przyjaciół Fundacji oraz nieocenionych darczyńców. Blisko 100 firm z całej Polski przekazało na cele budowy swoje produkty, usługi oraz środki finansowe. Na fundusz budowy Domu złożyły się także środki pochodzące ze zbiórek publicznych prowadzonych w lokalach sieci McDonald’s. Koszt inwestycji wyniósł 7,5 mln PLN.

Dom poza domem w Krakowie to jeden z 352 działających obecnie na świecie hoteli Fundacji Ronalda McDonalda. Warto jednak zaznaczyć, że krakowska inwestycja jest pierwszą tego typu zrealizowaną przez Fundację Ronalda McDonalda, polski oddział tej globalnej organizacji charytatywnej.

Fundacja Ronalda McDonalda to organizacja pożytku publicznego działająca od 2002 r. Programy Fundacji koncentrują się na wspieraniu rodzin podczas choroby dziecka oraz szeroko rozumianej profilaktyce onkologicznej u dzieci realizowanej pod hasłem „Nie nowotworom u dzieci”. Fundacja finansuje m.in. szkolenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów w tej grupie wiekowej. Od 2005 r. nieprzerwanie prowadzi program badań USG na pokładzie specjalnego ambulansu. Badania te objęły do tej pory ponad 40 000 dzieci z całej Polski. W roku 2009 polski oddział Fundacji uruchomił program Pokoju Rodzinnego. Zespół pomieszczeń socjalnych oddanych do użytku w Szpitalu - Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą z powodzeniem służy rodzinom małych pacjentów tej placówki. Od momentu uruchomienia w 2009 roku w Pokoju Rodzinnym w CZD odnotowano 96 000 wizyt. W ten sposób Fundacja zebrała niezbędne doświadczenie do przygotowania projektu Domu w Krakowie.