Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-11 11:51:52 przez system

Dotacje na zabytki architektury sakralnej

Kolejne zabytkowe świątynie w diecezji tarnowskiej będą remontowane. Pieniądze na prace konserwatorskie pochodzą od samorządu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z ministerialnej puli 80 mln złotych na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej przeznaczono ponad 3 mln zł.

„To spore dofinansowania, po kilkaset tysięcy złotych. Cieszymy się, że będą to kontynuacje prac rozpoczętych w poprzednich latach. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie cenione są wnioski o dofinansowanie prac przy zabytkach drewnianych. Spośród trzynastu dofinansowanych prac aż dziesięć dotyczy drewnianych kościołów. Cieszę się też, że zostały dostrzeżone kościoły niedawno wpisane na listę UNESCO. Prace konserwatorskie będą prowadzone w cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku” - mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 3,5 mln zł na konserwację zabytków. Prawie 1 mln 400 tys. to dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej.

W tym roku uda się przeprowadzić ok. pięćdziesięciu remontów i prac konserwacyjnych.

Dotacja zostanie przekazana na m.in. remont stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Nowym Wiśniczu, drewnianych słupów podtrzymujących strop kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy oraz remont faset w kaplicy klasztornej w Białym Klasztorze Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu.

„Dotacje wynoszą po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To duże wsparcie dla parafii. Będą to najczęściej prace we wnętrzach świątyń - konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej” -dodaje.

Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto rozstrzygnięte zostaną jeszcze konkursy na Podkarpaciu u konserwatora zabytków i w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.