Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-13 16:16:34 przez system

Droniada, czyli roboty nie od parady

Drony, roboty i bolidy spotkają się podczas odbywającej się w Krakowie od 17 do 19 czerwca Parady Robotów. Na miłośników nowych technologii czeka mnóstwo atrakcji: na naszych oczach współpracę z dronami i psami ratowniczymi będą trenować strażacy, studenci zawalczą o Nagrodę Honorową Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i nagrodę pieniężną prezydenta Krakowa, kto szybciej znajdzie zaginione osoby, a zespoły bolidów pokażą, jaki innowacyjny potencjał budzą wyścigi Formuły Student. To będą pierwsze Mistrzostwa Polski Bolidów.

Parada Robotów – Droniada, w tym warsztaty i trening służb reagowania kryzysowego we współpracy z dronami, robotami i systemami analizy informacji, odbędzie się w Aeroklubie Krakowskim 17 i 18 czerwca. Natomiast w niedzielę 19 czerwca zapraszamy na wystawę i pokazy bolidów Formuły Student, robotów, dronów i systemów teleinformatycznych wokół Stadionu Wisły – Mistrzostwa Polski Bolidów.

Parada Robotów będzie miała miejsce pod Honorowymi Patronatami szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

To znakomita okazja sprawdzić w pozorowanych akcjach ratowniczych możliwości bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów), robotów oraz systemów analizy informacji. W ten sposób łatwiej będzie doprecyzować potrzeby informacyjne i oczekiwania wobec nowej technologii. Zarazem trening posłuży ustaleniu procedur prowadzenia akcji ratowniczych z udziałem takiego sprzętu.

Dodatkowo po raz kolejny odbędzie się konkurs dla zespołów akademickich tzw. Droniadę. Uczestnicy zaprezentują swoje koncepcje akcji poszukiwawczej zaginionych osób, z wykorzystaniem dronów i analizy informacji, które później będzie można wykorzystać w praktyce służb reagowania kryzysowego. Studenci rywalizują o Nagrodę Honorową Szefa BBN i Nagrodę Pieniężną Prezydenta Krakowa w wysokości 10 tys. złotych. Wygrają ci, który najszybciej znajdą i podadzą najdokładniej lokalizację zaginionego skoczka spadochronowego albo „babci” lub „wnuczka”.

- Jesteśmy przekonani, że te wszystkie nasze działania wesprą rozwój robotyki, w tym Bezzałogowych Statków Powietrznych, ułatwią uzyskać dlań społeczną aprobatę oraz pomogą w doprecyzowaniu potrzeb informacyjnych biznesu, nauki i administracji publicznej, które można zaspokajać dzięki nowym technologiom – mówi Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro, pomysłodawca i współorganizator Parady.

Program wydarzenia:
• trening służb reagowania kryzysowego we współpracy z dronami, robotami i systemami fuzji informacji w Aeroklubie Krakowskim: 17 czerwca, piątek, od 10.00 do 17.00
• Warsztat reagowania kryzysowego, Aeroklub Krakowski, 17.00 – 19.00
Następnie odbędzie się eksperyment naukowy, jak połączyć szukanie skoczka spadochronowego z użyciem psów i dronów, gdy psy nie mogą podjąć śladu na ziemi.
Głównymi współorganizatorami treningu po stronie sektora publicznego są: Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Urząd Miasta Krakowa.
• konkurs dla zespołów akademickich w Aeroklubie Krakowskim o Nagrody Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Prezydenta Miasta Krakowa: 18 czerwca, sobota, od 8.00 do 13.00
W konkursie zespoły akademickie mają 15 minut na znalezienie zaginionego skoczka spadochronowego albo „babci” lub „wnuczka” z użyciem dowolnej techniki analizy informacji, w tym dronów i zdjęć satelitarnych.
• pokazy bolidów Formuły Student wokół Stadionu Wisły: 19 czerwca, niedziela, od 11.00 do 18.00 (pierwsze Mistrzostwa Polski Bolidów Formuły Student) oraz prezentacje firmowe na stoiskach w budynku trybuny zachodniej (VIP) Stadionu Wisły.