Kategoria: Region
Opublikowano: 2024-06-12 21:04:34 przez eb

Drzewa na Rynku krakowskim!

W edycji budżetu obywatelskiego z 2022 r. jednym ze zwycięskich projektów, który uzyskał duże poparcie głosujących mieszkańców, okazał się ten dotyczący nasadzeń zieleni na Rynku Głównym.

„Chcemy, żeby na Rynek Główny po kilkudziesięciu latach wróciły drzewa. Nasadzenia zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście. Przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, aby nie ograniczać przejścia i nadal można było organizować duże wydarzenia. Czas, żeby serce miasta stało się wreszcie zielone!” – argumentował we wniosku projektodawca, Krzysztof Kwarciak.

Trwają prace nad projektem. Podjęła się go Politechnika krakowska, która wyznaczyła trzy zespoły do opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej pn. „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”

Pierwszy zajmie się historią i roślinami, co pozwoli oceniać stabilność gatunków w przeszłości pojawiających się na płycie rynku.

Drugi zespół zagadnień to kwestie widokowe, które wynikają z ochrony konserwatorskiej, wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz z regulacji dotyczących parku kulturowego. 

Trzecia rzecz to sprawy związane z samą płytą rynku oraz muzeum podziemnym, czyli z warstwą bezpośrednio pod ziemią i na ziemi. 

Analiza tych trzech zagadnień pozwoli ocenić: co posadzić, gdzie i ile?
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzewa na płycie Rynku Głównym pojawią się na przełomie 2025 i 2026 r.

info i zdjęcie: Magiczny Kraków