Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-01-07 19:55:09 przez eb

Dyrektor krakowskiego teatru zatrzymany !

Prokuratura Okręgowa w Krakowie zatrzymała dzisiaj dyrektora Teatru Bagatela, Henryka Jacka S. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył 4 listopada ubiegłego roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jeżeli potwierdzą się informacje o postawieniu mu zarzutów przez prokuraturę, Urząd Miasta Krakowa rozpocznie procedurę odwołania go ze stanowiska.

Dyrektor Teatru Bagatela przebywał od 12 listopada na przysługującym mu urlopie. Miał się on zakończyć dziś, 7 stycznia, jednak Henryk Jacek S. poprosil o przedłużenie urlopu.

W Bagateli chodzi o sprawy niebagatlene: grupa kobiet, m.in. - aktorek oskarżyła dyrektora o molestowanie i mobbing.

Prok. Krzysztof Dratwa z krakowskiej prokuratury okręgowej wyjaśnił, że już na początku listopada prezydent miasta Jacek Majchrowski wystąpił z wnioskiem o „rozważenie zastosowania, na odpowiednim etapie postępowania, środków zapobiegawczych”, które ograniczyłyby możliwość kontaktu Schoena z kobietami, występującymi w sprawie w charakterze pokrzywdzonych.

Prokurator przekazał, że do tej pory przed sądem rejonowym przesłuchano w tej sprawie 12 pokrzywdzonych. W „najbliższym czasie” planowane są przesłuchania kolejnych trzech.

Niezależnie od działań prokuratury, na wniosek prezydenta Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła także kontrolę teatru pod kątem przestrzegania przepisów prawa pracy przez teatr jako pracodawcę. Teatr realizuje swoje plany artystyczne i funkcjonuje zgodnie z przyjętym planem rzeczowo-finansowym. Pracownice teatru mogą korzystać z opieki prawnej i psychologiczne