Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-11 14:49:57 przez system

Dzieła utracone - bohaterami filmu

W piątek 13 maja na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się projekcja filmu tegorocznej edycji Muzeum Utraconego. To projekt, który popularyzuje wiedzę na temat utraconego podczas II wojny światowej dziedzictwa narodowego. Film przedstawia zawartą w trzech aktach, historię utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy – Jana Matejki. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 21:30. Wstęp wolny.

Polska kultura, w znacznym stopniu, naznaczona jest pojęciem utraty. Właśnie dlatego szczególnie pomysłodawcom projektu zależy na „odzyskiwaniu mentalnym” utraconych dzieł i przywracaniu pamięci na temat tych obiektów.

W Muzeum Utraconym nie odnajdziemy eksponatów. Zobaczymy za to archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75 proc. dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie www.muzeumutracone.pl

Od siedmiu lat kulminacyjnym momentem dla projektu jest Noc Muzeów, podczas której odbywają się w całej Polsce pokazy filmu, przygotowywanego wraz z Wydziałem Strat Wojennych. Każdorazowo wybierany jest temat przewodni, który zostaje opracowany w atrakcyjny artystycznie sposób, tak by stał się przystępnym dla szerokiego grona odbiorców nośnikiem edukacji. Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Fundacja Ad Artis, którzy są organizatorami projektu, dystrybuują płytę z tą produkcją na terenie całego kraju, do ponad 600 muzeów, dzięki czemu nawet w małych, lokalnych ośrodkach kultury ludzie mają szansę stać się gośćmi Muzeum Utraconego.

Tegorocznym motywem przewodnim filmu będzie twórczość Jana Matejki. Artyści biorący udział w produkcji filmu to – Envee, Marta Ignerska, Agnieszka Mankiewicz, Jacek Pawlak, Mariusz Tarkawian. Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem do spraw Start Wojennych w MKiDN.

W tym roku pokazy odbędą się 13 maja w Krakowie (Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu), a także w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Szacuje się, że tylko od 2013 roku liczba osób, które widziały film Muzeum Utracone, to prawie milion. Jak wynika z frekwencji, zebranej po pokazie od instytucji kultury i muzeów, w zeszłym roku film obejrzało ponad 360 tys. osób, co oznacza, że jest to wydarzenie o największym zasięgu odbiorców podczas Nocy Muzeów w Polsce.