Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-11-08 20:21:28 przez eb

Dzień Otwarty w Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się w niedzielę, 14 listopada. Tego dnia dla zwiedzających dostępne będą dwa oddziały: MuFo Józefitów, przy ul. Józefitów 16 oraz MuFo Strzelnica, przy ul. Królowej Jadwigi 220.

MuFo Józefitów
Siedziba przy ul. Józefitów 16, mieszcząca się w zabytkowej willi, w ostatnim czasie przeszła gruntowny remont i modernizację, dzięki czemu stała się nowoczesną, ale także przyjazną placówką muzealną.

W trakcie wizyty mozna zobaczyć to, co na co dzień niedostępne dla zwiedzających: magazyny studyjne, pracownie konserwacji i digitalizacji wyposażone w nowoczesny sprzęt. Dzięki wizycie u nas można przyjrzeć się nie tylko pracy muzealniczek i muzealników, ale także zobaczyć, jaką drogę przechodzą przedmioty, które trafiają do muzeów.

Ważne informacje

• Godziny oprowadzań: 10.00, 12.00, 14.30, 16.00, 17.00
• Cena: 1 zł
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl

Muzealne vademecum

Czy zastanawialiście się kiedyś jak dbać o domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy, na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Podczas spotkania będziecie mieć okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o digitalizacji, konserwacji i wielu innych sprawach związanych z dbaniem o domowe kolekcje fotografii.

Digitalizacja, to brzmi dumnie!

Myśląc o digitalizacji, przed oczami staje nam wielki internetowy katalog różnych fotografii. Czy zastanawialiście się, jak najlepiej go przygotować? Jak prawidłowo wykonać obrazy obiektów, by były najwierniejsze oryginałowi? I czy to w ogóle możliwe? Podczas spotkania opowiemy, jak wygląda digitalizacja w MuFo w Krakowie, ale także odpowiemy na pytanie, czy możemy to zrobić w domowych warunkach.

Prowadzenie: Dorota Marta, Pracownia Dokumentacji Obrazowej MuFo

Ważne informacje
• Cena: 1 zł
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl

MuFo Strzelnica
Wystawa stała „Portret”

Wystawa prezentowana w Muzeum Fotografii w Krakowie, w zabytkowej Strzelnicy, poświęcona jest portretowi fotograficznemu. Jej celem jest zasygnalizowanie złożoności fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Ważne informacje

• Godziny otwarcia: 13.00–18.00
• Bilet wstępu: 1 zł

Rezydencja otwarta

Od kwietnia 2021 roku w Muzeum Fotografii trwa pilotażowa edycja programu rezydencyjnego, w której udział bierze Mikołaj Długosz. Ceniony artysta, autor długoterminowych projektów artystycznych, takich jak „Pogoda ładna, że aż żal wyjeżdżać” czy Real Foto, również tym razem będzie korzystał z istniejących zdjęć, by przygotować projekt, który zaprezentuje w MuFo Strzelnica pod koniec roku 2021.

W ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich zapraszamy do spotkania z rezydentem, który będzie obecny w przestrzeni Sali Wielofunkcyjnej.

Ważne informacje

• Rezydencja otwarta w godzinach 13.00–15.00
• Bilet wstępu: za okazaniem biletu wstępu na wystawę stałą

Celem Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich jest przybliżenie historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego przez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, 45 muzeów i galerii przygotowało dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Szczegółowy pogram 16. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich znajduje się tutaj