Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-11-14 19:26:52 przez eb

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Już w niedzielę, 17 listopada odbędzie się XV edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W programie wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami. W tym roku miejskie muzea zaprezentują najnowsze eksponaty pozyskane dzięki funduszowi zakupowemu muzealiów.

Miasto Kraków przyznało dotację w wysokości 1 mln złotych dla pięciu instytucji kultury: Muzeum Krakowa, Muzeum Fotografii, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Armii Krajowej na rozwój kolekcji muzealnych i zwiększenie ich atrakcyjności. Jest to pierwszy w Polsce – i dotychczas jedyny – fundusz dedykowany rozwojowi kolekcji zbiorów w muzeach samorządowych.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. W tym roku w projekcie zadebiutują: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3.

Wśród wielu atrakcji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich znajdą się m.in.: w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli zaprezentowany zostanie nowy nabytek – szopka zakupiona do kolekcji MEK w roku 2019, zaś Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych „Ciemnia w walizce”, a także na prezentację najnowszych nabytków. Zbiory MuFo w 2019 roku powiększyły się o prace Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Zbigniewa Libery, Tomasza Machcińskiego, Józefa Robakowskiego, Bartosz Wajera i Wojciecha Wilczyka.

Muzeum Teatralne, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej prezentującej nabytki muzealne, które pozyskano w 2019 roku. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy Stanisława Czajkowskiego, Wojciecha Weissa, Jacka Sroki, rzeźby Mariana Kruczka. Wszystkie prezentowane obiekty to cracoviana, reprezentujące sztukę młodopolską i współczesną oraz twórczość wybitnych artystów związanych z Krakowem.

W trakcie Dnia Otwartych Drzwi najmłodsi odbiorcy w wieku 6-9 lat będą mogli uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „Śladami Królowej Jadwigi” odbywających się w Domu Zwierzynieckim.

Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza rodziny z dziećmi od 6 lat na zajęcia edukacyjne związane z tematyką prezentowanej wystawy: „Szyfry małe i duże” - będzie można zapoznać się różnymi prostymi metodami szyfrowania, jak szyfr Cezara, szyfr ułamkowy czy harcerski szyfr „Czekoladka”, a także spróbować samodzielnie odszyfrować utajnione wiadomości.

Tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich jest także okazją do świętowania 120-lecia powstania Muzeum Krakowa i 140. rocznicy założenia Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dotyczące godzin otwarcia oraz odpłatności za wstęp oraz udział w zajęciach edukacyjnych można znaleźć na stronach internetowych instytucji muzealnych biorących udział w wydarzeniu oraz tutaj.