Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-06-06 20:37:23 przez eb

Ekspozycja Klasztorek

Już 13 czerwca odbędzie się otwarcie wystawy stanowiącej ostatnią część Muzeum Książąt Czartoryskich, tzw. Klasztorka. Będziemy mogli zobaczyć rzeczy schowane dotychczas głęboko w zakamarkach Muzeum.

Nie wszyscy wiedzą, że dzisiejsze zbiory Muzeum Czartoryskich są kontynuacją galerii księżnej Izabeli Czartoryskiej w Puławach, w wieku XIX. Wnuk księżnej, Władysław, przejmując zbiory, wyeliminował z nich to wszystko co nie odpowiadało „powadze muzealnictwa”. Kopie. falsyfikaty i inne artefakty przeszłości powędrowały do lamusa. Na szczęście – nie zostały wyrzucone. Dzięki temu będą mogły cieszyć nasze oczy i estetyczną wrażliwość.

Jak można przeczytać na stronie www. Muzeum Narodowego:

Dzięki rewitalizacji pierwotnego, XIX-wiecznego etalażu ekspozycyjnego Klasztorek staje się swoistym rezerwatem muzealnictwa. Ekspozycja obrazów oraz starannie dobranych, niekiedy dziwnych, nierzadko – urzekająco pięknych przedmiotów umożliwia ich odbiór zmysłowy i emocjonalny, zaś zabytkowe wnętrza i meble generują niepowtarzalny klimat.

Wystawa łączy dwa wątki: pierwszy uzupełnia narrację historyczną (rozpoczętą w Pałacu) o okres napoleoński, czasy Powstania Listopadowego i Wielkiej Emigracji, kulminując w centralnie usytuowanym XIX-wiecznym „salonie” paryskim i krakowskim, z fortepianem księżnej, Marceliny z Radziwiłłów oraz jej zbiorem pamiątek po Chopinie.

Drugi prezentuje atrakcyjne memorabilia ze zbiorów puławskich, będące swego rodzaju galerią osobistości trwale zapisanych w dziejach i kulturze Europy oraz świata; tu – obok innych cennych precjozów – znajdzie się m.in. krzesło Szekspira.

Kurator: dr Katarzyna Płonka-Bałus
Koordynator wystawy: Katarzyna Stolarz
Projekt aranżacji: ART FM

Zadanie „Stała ekspozycja w Klasztorku Muzeum Książąt Czartoryskich" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Info i foto: https://mnk.pl/