Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-04-28 20:46:50 przez eb

Epidemia w Małopolsce: ostrożny optymizm wojewody

- Już prawie o 700 zmniejszyła się liczba zajętych łóżek covidowych w małopolskich szpitalach. 6 kwietnia wynosiła ona 3051. Wczorajszy raport mówił o 2356 osobach hospitalizowanych z powodu COVID-19. O ponad 60 – w stosunku do swoistego rekordu z 13 kwietnia – zmniejszyła się też liczba zajętych łóżek respiratorowych (wówczas wynosiła ona 413, natomiast wczoraj – 350). Robimy zdecydowany krok w stronę stabilizacji. Dlatego w uzgodnieniu z dyrektorami szpitali wydaję kolejne decyzje „uwalniające” łóżka covidowe. Do końca ubiegłego tygodnia zostało ich „odmrożonych” 448. Dodatkowo staramy się ukierunkować nowe przyjęcia zakażonych pacjentów na szpital tymczasowy w EXPO Kraków tak, aby w szpitalach bazowych było jak najwięcej miejsc dla pacjentów niecovidowych – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Swoje kolejne decyzje dotyczące stopniowego zmniejszania bazy łóżek dla pacjentów COVID-19 wojewoda przedstawił dziś na briefingu prasowym. Wczoraj odbyły się również wideokonferencje wojewody Łukasza Kmity oraz wicewojewodów Józefa Leśniaka i Ryszarda Pagacza z dyrektorami małopolskich szpitali, na których omawiana była sytuacja w poszczególnych placówkach.

- Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim dyrektorom za głębokie poczucie odpowiedzialności za swoich pacjentów, a zarazem za ogromną ostrożność w ocenie aktualnej sytuacji. Wszyscy wiemy, że kolejne decyzje musimy podejmować z dużą dozą ostrożności, mając na uwadze także zbliżający się długi weekend majowy. Daleko jeszcze, by ogłaszać zwycięstwo. Wydaje się jednak, że możemy odetchnąć z ulgą: wszystko wskazuje na to, że najgorsze za nami. To był swoisty sprawdzian dla małopolskiej służby zdrowia. Zadziałał każdy mechanizm, który uruchamialiśmy, budując nasz małopolski system obronny. Złożyło się na niego niemal 4,3 tys. łóżek covidowych, w tym blisko 500 łóżek respiratorowych! Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, cały personel medyczny dawał z siebie wszystko. Małopolanie mogą być z Państwa dumni. Teraz musimy zabierać siły i doświadczenia pod kątem ewentualnej czwartej fali epidemii, bo z pewnością koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

W pierwszym etapie – gdy sytuacja zaczęła się poprawiać – wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję dotyczącą „odmrożenia” 188 łóżek covidowych (https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12945). W ubiegłym tygodniu wojewoda wydał kolejne analogiczne decyzje. Do piątku łączna liczba „uwolnionych” łóżek covidowych wyniosła łącznie 448: